REKLAMA

SANOK. Burmistrz wnioskuje o kredyt. Radni po raz czwarty mówią nie! (VIDEO)

SANOK. Burmistrz wnioskuje o kredyt. Radni po raz czwarty mówią nie! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka doszło do czwartej próby uchwalenia projektu burmistrza Tomasza Matuszewskiego dotyczącego zaciągnięcia kredytu w formie emisji obligacji komunalnych w kwocie 20 mln złotych. I tym razem, rada miasta nie zezwoliła władzom miasta na to działanie. W głosowaniu, 12 radnych było przeciw, 8 za. Publikujemy materiał VIDEO z zapisem pełnej dyskusji w ramach tego punktu obrad sesji nadzwyczajnej.

Przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej, odbyło się posiedzenie komisji finansowej. Jak przekazał przewodniczący rady Sławomir Miklicz, opinia komisji do projektu uchwały była negatywna.

Po rozpoczęciu obrad, radny Robert Płaziak zapytał o łączny koszt emisji obligacji na kwotę 20 mln złotych. Jak podsumował, wyniesie on 10,5 mln złotych. Sanoczanie mieliby spłacać ten kredyt do 2039 roku.

Jak podczas trzech poprzednich sesji nadzwyczajnych „obligacyjnych” i tym razem odbyła się długa dyskusja nad projektem uchwały. Padło wiele ważnych słów. Wystąpienia radnych oraz przedstawicieli władz miasta po raz kolejny uświadamiają mieszkańcom stan faktyczny finansów miasta.

Ostatecznie, w głosowaniu 12 radnych było przeciw, 8 za. Projekt uchwały został odrzucony.

Przed głosowaniem na projektem uchwały związanym z emisją obligacji na 20 mln złotych, radni zajęli się wnioskiem przewodniczącego Miklicza, który zaproponował emisję obligacji na 5 mln złotych, aby zabezpieczyć środki na najpilniejsze wydatki. Wniosek ten nie uzyskał poparcia rady. 11 radnych zagłosowało przeciw, 9 za.

Do tematu wrócimy.


zdjęcie poglądowe


Przypomnijmy.

Kwestię propozycji burmistrza Tomasza Matuszewskiego dotyczącą zaciągnięcia kolejnego kredytu w formie emisji obligacji komunalnych opisywaliśmy kompleksowo.

SANOK. Nie będzie kolejnego kredytu. Radni powiedzieli stop! (VIDEO)

SANOK. Radni nie zmienili zdania. Miasto nie weźmie kolejnego kredytu!

SANOK. Radni trzeci raz przeciwko dalszemu zadłużaniu miasta! (VIDEO)

Za pierwszym razem przeciwko projektowi uchwały zakładającemu emisję obligacji komunalnych na kwotę 20 mln złotych głosowało 14 radnych, 5 było za. W drugiej próbie 13 radnych było przeciw, 4 za, 2 wstrzymało się od głosu. Z kolei w trzeciej, negatywną opinię wyraziło 11 radnych, 7 było za.

Po drugiej sesji nadzwyczajnej odbyły się dwa spotkania robocze władz miasta z radnymi. Przedstawiony został szkic założeń do planu oszczędnościowego. Pisaliśmy o tym tutaj:

SANOK. Zarys planu naprawiającego finanse miasta. Wyższe podatki i opłaty

Na dokumencie suchej nitki nie pozostawił przewodniczący Komisji Rewizyjnej Robert Płaziak:

ROBERT PŁAZIAK: Musimy naprawić błędy poprzedniej kadencji (RAPORT)

Po trzeciej sesji nadzwyczajnej znów odbyło się poniedziałkowe spotkanie radnych z burmistrzem. Dzisiaj przed obradami, zorganizowane zostanie posiedzenie Komisji Finansowo-Gospodarczej. Opracowana zostanie opinia do projektu uchwały.


Przypomnijmy, że zgodnie z wyliczeniami Regionalnej Izby Obrachunkowej, która analizuje i kontroluje budżety gmin, zadłużenie Sanoka na koniec 2023 roku wyniosło ponad 128 mln złotych. Z kolei na podstawie projektu budżetu miasta dowiadujemy się, że prognozowane zadłużenie miasta na koniec 2024 to już prawie 140 mln złotych.

Obligacje komunalne są w najprostszym ujęciu odpowiednikiem kredytu udzielanego w formie papierów wartościowych nabywanych przez bank. Emitują je samorządy na podstawie art. 89 ust. 1 ufp na spłaty rat wcześniej zaciągniętego zadłużenia lub na finansowanie deficytu, wynikającego z przeprowadzanych inwestycji. Emisja obligacji jest wyłączona z PZP i wymaga uzyskania pozytywnej opinii RIO w zakresie możliwości wykupu. Obligacje komunalne są najczęściej nabywane przez banki, a ich oprocentowanie oparte jest na WIBOR 3M lub 6M. W odróżnieniu od kredytu, marża dla każdej serii obligacji (czyli określonej porcji pieniądza spłacanej w jednym terminie, odpowiednika raty kredytowej) ustalana jest oddzielnie i zazwyczaj serie spłacane wcześniej są niżej oprocentowane niż te spłacane później.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK. Nie będzie kolejnego kredytu. Radni powiedzieli stop! (VIDEO)

SANOK. Radni nie zmienili zdania. Miasto nie weźmie kolejnego kredytu!

SANOK. Radni trzeci raz przeciwko dalszemu zadłużaniu miasta! (VIDEO)


grafika poglądowa

SANOK. Zarys planu naprawiającego finanse miasta. Wyższe podatki i opłaty


grafika poglądowa, foto burmistrz: UM Sanok

ROBERT PŁAZIAK: Musimy naprawić błędy poprzedniej kadencji (RAPORT)


grafika poglądowa, foto radny: archiwum prywatne

18-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)