REKLAMA

Przysięga terytorialsów. Nowi żołnierze trafią również do Sanoka

SANOK / PODKARPACIE. W najbliższą sobotę o godz. 11.00 w Rzeszowie, odbędzie się ceremonia złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi będą przysięgać na placu apelowym rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty w obecności wielu znamienitych gości.

24 października o godz. 11.00, na placu apelowym 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 4, słowa roty przysięgi wypowiedzą kolejni żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci będą przysięgać na sztandar 3. PBOT – symbol honoru, tradycji i męstwa. Ślubowanie ochotników odbędzie się w obecności rodzin, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia. Uroczystości będzie towarzyszyć asysta honorowa wystawiona przez 31. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Uroczystość zaprzysiężenia jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Garnizonie Rzeszów. „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z rzeszowskiego batalionu. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

***

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu. Dowódcą brygady jest płk Michał Małyska.

kpt. Witold Sura Rzecznik prasowy 3 PBOT


Zdjęcie: Paulina Lęcznar

Źródło: materiały nadesłane

20-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)