REKLAMA

Polski Ład. Kto ile zgarnął?

POWIAT SANOCKI. Dzisiaj w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszą listę beneficjentów Rządowego Funduszu Polski Ład. Ponad 2780 samorządów, gmin i powiatów, otrzyma dofinansowanie na łączną sumę 23 mld zł. Z gmin powiatu sanockiego największą kwotę do zainwestowania będzie miała gmina Zarszyn, ale wszystkie nasze samorządy otrzymały wsparcie w wysokości prawie 76 mln zł!

Dorota Mękarska

Program jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią. Pierwsze rozdanie już za nami, ale to nie jedyny program wsparcia dla samorządów. Niebawem zainicjowany zostanie ponownie program dla gmin poPGR-owskich.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Jednakże krytycy tego programu podkreślają, że jego skutkiem będzie odebranie mieszkańcom gmin, powiatów oraz województw znacznych pieniędzy.

Największe w historii dofinansowanie dla Zarszyna

Na Podkarpaciu największą kwotę otrzymało miasto Rzeszów, bo aż 35 mln zł, w powiecie sanockim liderem jest gmina Zarszyn, której promesa inwestycyjna opiewa na 10 181 713 zł.

Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn jeszcze nie może ochłonąć z wrażenia.

Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn

Jestem trochę w szoku – przyznaje się nasza rozmówczyni. – Liczyliśmy, że przejdzie najmniejszy wniosek, bo największy opiewał na 11 mln zł, a przeszedł wniosek na ponad 10 mln zł. Bardzo dużo zawdzięczamy wsparciu pana starosty sanockiego Stanisława Chęcia, posłów na Sejm RP Piotra Babinetza i Adama Śnieżka oraz naszego lokalnego posła na Sejm RP Piotra Uruskiego.

Gmina za te pieniądze będzie realizować zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Zakończy budowę wodociągu w Odrzechowej, a także wybuduje wodociąg w miejscowości Pielnia i rozbuduje sieć kanalizacyjną w Posadzie Zarszyńskiej oraz pozostałych miejscowościach z terenu gminy Zarszyn.

Składaliśmy również wnioski na modernizację i budowę oświetlenia, oraz na budowę dróg, ale na ten moment kanalizacja i wodociągi to inwestycje strategiczne – podkreśla pani wójt. – Bardzo się z tego cieszę, bo z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy dofinansowanie tylko w pierwszym naborze, a w pozostałych dwóch już nie. Teraz dofinansowanie otrzymały wszystkie gminy i to jest sprawiedliwe, bo w każdej gminie są mieszkańcy, którzy w takim samym stopniu zasługują na nowe inwestycje.

Pani wójt obdzwoniła już sołtysów i radnych, by przekazać im radosną wiadomość, bo jest to, jak do tej pory, największe dofinansowanie w historii gminy. Przy budżecie wynoszącym około 53 mln zł to naprawdę pokaźny zastrzyk finansowy.

Pozostałe gminy powiatu sanockiego otrzymały dofinansowanie w następujących kwotach:

Zagórz – 8 156 713
Bukowsko – 7 980 000
Miasto Sanok – 7 980 000
Tyrawa Wołoska – 7 885 000
Gmina Sanok – 7 540 188
Komańcza – 7 505 000
Besko – 6 729 91

Kto ile zgarnął w powiecie sanockim?

grafika poglądowa

Miasta w regionie

Dwa wnioski realistyczne i trzeci na „bogato”

Podliczając wszystkie samorządy wchodzące w skład powiatu sanockiego otrzymujemy kwotę prawie 76 mln zł, natomiast samorząd powiatowy będzie miał do zainwestowania 12 000 000 zł.

Starosta Stanisław Chęć nie jest zaskoczony rozstrzygnięciem.

Stanisław Chęć, starosta sanocki

Wszystko idzie zgodnie z planem – mówi. – Były 23 mld do podziału. W Polsce mamy prawie 3 tysiące samorządów, więc średnio na samorząd wychodziło po 7 mln zł.

Jak informuje nasz rozmówca, z „Polskiego Ładu” 7,4 mln zł zostanie przeznaczonych na przebudowę drogi Pisarowce – Nadolany, w ramach której dokonana będzie przebudowa dwóch mostów i budowa chodnika w miejscowości Nadolany. Natomiast za 5 mln zł termomodernizacji zostanie poddany budynek oświatowy przy ul Stróżowskiej 15, który nie jest jeszcze ocieplony. Ponadto dzięki dofinansowaniu będzie poprawiona infrastruktura przy ZS2 i ZS3.

Powiat sanocki złożył w sumie trzy wnioski: jeden w kategorii wniosków do 5 mln zł, drugi do 30 mln i trzeci w kategorii bez limitowej.

Dwa pierwsze, to były wnioski bardzo realistyczne, natomiast ten trzeci to „na bogato” – tak opisuje je starosta sanocki. – W ostatnim podliczyliśmy wszystkie potrzeby drogowe-mostowe w powiecie. Jest to kwota 160 mln zł. Można powiedzieć, że był to wniosek bardziej informacyjny, niż realistyczny.

W przyszłym roku w powiecie sanockim będzie dużo się działo

W pierwszej edycji rządowego programu wnioski od samorządów opiewały na 90 mld zł, a czego przyznano dofinansowanie w wysokości 23 mld zł. To jednak nie koniec. Już za kilka tygodni nastąpi rozstrzygnięcie drugiej edycji, w której do podziału będzie 10 mld zł.

Cieszę się w całości z pierwszego rozdania, bo wszystkie nasze samorządy otrzymały dofinansowanie – dodaje starosta Chęć. – Dla wielu z nich to bardzo duże wsparcie, przykładowo dla gminy Tyrawa Wołoska to połowa budżetu. Gratuluję wójtom i burmistrzom. Dzięki temu w powiecie sanockim w przyszłym roku będzie dużo się działo.

Powiaty w regionie

25-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)