REKLAMA

MAREK RZĄSA: Presja ma sens. Pieniądze powinni odzyskać wszyscy

SANOK / PODKARPACIE. Władze poszczególnych samorządów informują o otrzymanych decyzjach w sprawie zwrotu pieniędzy utraconych na skutek przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Środki zabezpieczył rząd w ramach rezerwy ogólnej subwencji wyrównawczej. Parlamentarzystów z Podkarpacia prosimy o komentarz w tej sprawie.

Na początku 2020 roku na klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, jak grom z nieba, spadła wiadomość o przymusowej restrukturyzacji placówki. Wielu obawiało się o zgromadzone na kontach środki, szybko jednak okazało się, że jakiekolwiek straty finansowe nie będą dotyczyły większości klientów indywidualnych.

Niestety, w najgorszej sytuacji znalazły się jednostki samorządu terytorialnego, które musiały liczyć się z utratą ogromnych pieniędzy. Bank oddawał 57% ulokowanych w nim pieniędzy, natomiast pozostała część, z perspektywy samorządów – przepadała.

Choćby w przypadku miasta Sanok była to kwota ponad 4 mln zł. Podobną sumę utraciło sanockie starostwo powiatowe.

Od początku kryzysu do pracy związanej z próbą odzyskania pieniędzy zabrali się parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

Przypomnijmy, że straty odnotowały łącznie 34 jednostki samorządu na kwotę około 82 mln zł.

Aktywnością w tym zakresie wykazywało się wielu parlamentarzystów. Jednym z nich był Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej z Przemyśla, który wraz z europosłanką Elżbietą Łukacijewską naciskał rządzących, aby ci zabezpieczyli środki rekompensujące samorządom straty. Straty, które dotykają wszystkich mieszkańców, bo to właśnie ich pieniądze stanowią o budżecie gmin, miast i powiatów.

Marek Rząsa. Oficjalna strona internetowa

Bardzo dobrze, że rząd znalazł pieniądze, bo pozostawienie samorządów bez żadnej rekompensaty byłoby po prostu nieuczciwe. Tutaj rządzącym należą się słowa uznania, choć bardzo szkoda, że trwało to tak długo – mówi nam Marek Rząsa, poseł PO. 

Uważam ponadto, że zwrot utraconych środków powinni otrzymać wszyscy, którzy stracili pieniądze na przymusowej restrukturyzacji PBS, w tym np. szpitale, które miały tam ulokowane środki. Mam nadzieję, że rekompensata będzie dotyczyła wszystkich, na tych samych zasadach – dodaje poseł opozycji.

Politycy PO pisali w tej sprawie interpelację, a także interweniowali w Sejmiku Województwa Podkarpackiego. O kolejno podejmowanych krokach informowali podczas konferencji prasowych.

Cała sytuacja pokazuje, że presja ma sens, że naciskanie na rządzących może przynieść wymierne korzyści. Jeśli nasza praca dołożyła choć cegiełkę do podjętej wczoraj decyzji, to bardzo nas to cieszy – kończy Marek Rząsa.

grafika poglądowa

06-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)