REKLAMA

Czwarta fala coraz większa. Jak pracują szkoły w naszym regionie?

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Zdalne nauczanie wprowadzono w tym tygodniu w części klas w brzozowskim Liceum Ogólnokształcącym oraz w jednej klasie Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

W Polsce nastąpił ogromny wzrost zakażeń wirusem wywołującym Covid-19. Wczoraj w całym kraju stwierdzono 5559 nowych przypadków. Zmarło 75 osób. Na Podkarpaciu zachorowało 259 osób.

Sprawdziliśmy, czy sytuacja pandemiczna odbiła się na pracy placówek oświatowych. Na razie sytuacja nie jest zła, ale jak podkreślają niektórzy nasi rozmówcy, mimo, że szkoły prowadzą akcje proszczepienne i informacyjne, a wszystkie przypadki zachorowań i izolacji muszą być zgłaszane, to rodzice uczniów nie zawsze informują o zakażeniach.

W szkołach ponadpodstawowych nieliczne klasy uczą się zdalnie

Nauczanie online wprowadzono w dniu 19 października br. w Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie. Objęte są nim klasy: 1D, 2a, 2e, 3bG. Lekcje są prowadzone przez nauczycieli zgodnie z obowiązującym planem lekcji. Dyrekcja szkoły podała wiadomość, że o terminie zakończenia kwarantanny poinformuje w oddzielnym komunikacie.

W Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego w Brzozowie dowiedzieliśmy się, że zdalne nauczanie wprowadzono tylko na 3 dni, czyli do końca tygodnia. W najbliższy poniedziałek uczniowie wrócą normalnie do szkoły.

Te informacje potwierdza Dorota Kamińska, dyrektor LO w Brzozowie.

Dorota Kamińska. Foto: I LO Brzozów

Zdalne nauczanie w 4 oddziałach wprowadzono z powodu zakażenia jednego nauczyciela. Online uczy się około 100 uczniów. Na szczęście mamy wyszczepione grono pedagogiczne, z czego jestem bardzo dumna. Gdyby nie to, wszyscy nauczyciele poszliby na kwarantannę. Nie zorganizowaliśmy też akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzięki temu nie trzeba było wysyłać na zdalne nauczanie całej szkoły, czyli 600 uczniów – podkreśla pani dyrektor.

Pozostałe placówki oświatowe, które podlegają pod powiat brzozowski pracują całkowicie normalnie.

W LO w Lesku nauka przebiega zwykłym trybem. Tak samo w Zespole Szkół Artystycznych i Technicznych. Wszystkie klasy pracują w trybie stacjonarnym.

W Zespole Szkół Leśnych od dzisiaj jedna klasa uczy się w ramach zdalnego nauczania. Kwarantanna będzie trwać do końca tygodnia. Zakażenie nie wyszło jednak ze szkoły, ale z domu rodzinnego ucznia. Natomiast przez dwa lata, mimo, że w szkole uczy się wielu uczniów z całego kraju, nie zanotowano ani jednego przypadku zakażenia Covid-19.

W Liceum Ogólnokształcącym w Ustrzykach Dolnych nauczanie odbywa się wyłącznie w sposób stacjonarny, co jest bardzo ważne, gdyż szkoła się szykuje do obchodów 70-lecia istnienia. Ten piękny jubileusz, który będzie świętowany w dniach 10 i 11 listopada, zgromadzi uczniów, absolwentów i zaproszonych gości. Połączony zostanie z Narodowym Świętem Niepodległości Polski.

W sanockich szkołach ponadpodstawowych sytuacja jest bardzo dobra. Wszystkie szkoły i klasy pracują normalnie, choć jeden z nauczycieli uległ zakażeniu. Ponieważ już wcześniej miał on ograniczony kontakt z uczniami i nauczycielami, nie trzeba było, na podstawie konsultacji z sanepidem, wprowadzać zdalnego nauczania.

grafika poglądowa

W szkołach podstawowych bez zmian

Jeśli chodzi o sanockie szkoły podstawowe nie ma informacji, by doszło w którejś z nich do zakażenia wirusem, a tym samym do zmiany trybu nauczania.

Do Leskiego Centrum Edukacji i Sportu, które zarządza szkołami podstawowymi w gminie Lesko, nie dotarła żadna wiadomość o zachorowaniach na Covid-19, czy izolacji. Wszystkie leskie szkoły podstawowe pracują w trybie stacjonarnym.

W gminie Brzozów placówki oświatowe działają bez problemów i nie ma informacji o zakażeniach, które mogłyby spowodować wyłączenie ich z pracy.

W szkołach podstawowych w gminie Ustrzyki Dolne też wszystko jest w najlepszym porządku. Co prawda nie tak dawno było wstrzymane funkcjonowanie pracy dwóch oddziałów w przedszkolu nr 1, ale sytuacja wróciła już do normy.

21-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)