REKLAMA

16 żołnierzy WOT, w tym 5 kobiet na kursie podoficerskim! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Trwa IV edycja kursu podoficerskiego „SONDA” w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Za nami intensywny tydzień szkolenia dla kandydatów na podoficerów młodszych, przyszłych dowódców sekcji lekkiej piechoty. W gronie 16 wyselekcjonowanych żołnierzy, są terytorialsi z batalionu lekkiej piechoty z Sanoka.

W minioną sobotę, 16 października, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zainaugurowali IV edycję praktycznego szkolenia na kursie podoficerskim „SONDA”. Wcześniej wszyscy kandydaci odbyli kurs w formie e-learningu, przygotowujący do części praktycznej, który zakończony był testem. W szkoleniu bierze udział 16 żołnierzy wyselekcjonowanych z batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu. Wszyscy ochotnicy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” w drodze rekrutacji, którą prowadziła komisja powołana przez dowódcę brygady. W czasie kwalifikacji kandydaci musieli wykazać się szeroką wiedzą ogólnowojskową oraz zaliczyć test sprawności fizycznej.

Szkolenie zakończy się egzaminem końcowym, który tym razem żołnierze 3. PBOT odbędą w 5. Mazowieckiej BOT. Organizatorem sprawdzianu będzie Szkoła Podoficerska „SONDA” z siedzibą w Zegrzu i Toruniu. Należy podkreślić, że za planowanie, organizację i przeprowadzenie kursu są odpowiedzialni podoficerowie OT z Podkarpackiej Brygady, uczestnicy wcześniejszych edycji kursu „SONDA”. Zajęcia prowadzone są na terenie 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu.

Wzorując się na naszych poprzednikach, twórcach Szkoły Niższych Dowódców Szarych Szeregów i Armii Krajowej, 16 ochotników w tym 5 kobiet naszej Brygady rozpoczęło bazowy kurs podoficerski „SONDA”. Przed kandydatami kilka tygodni intensywnej i wytężonej pracy. Po zakończeniu szkolenia każdy z nich zostanie dowódcą sekcji i przejmie odpowiedzialność za swoich podwładnych. Wówczas rozpoczną nowy etap w służbie wojskowej. Dzięki temu, tak jak nasi poprzednicy, będą mogli tworzyć wielkie rzeczy” – wyjaśnił st. chor. sztab. Seweryn Ledwożyw – starszy podoficer Dowództwa 3.PBOT.

***

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn. Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu.

kpt. Witold Sura
Rzecznik prasowy 3 PBOT


Zdjęcia (5): Paulina Lęcznar

źródło: materiały nadesłane

22-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)