Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza negatywnie o zmianie granic Sanoka, ale decyzja już zapadła
BIESZCZADY / PODKARPACIE. Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza na lipcowym posiedzeniu przyjął stanowisko w sprawie poszerzenia granic miasta Sanoka. Stanowisko zostało wystosowane do premiera Matusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Związek w piśmie wyraził stanowczą dezaprobatę dla działań burmistrza Sanoka w sprawie działań zmierzających do włączenia w granice miasta trzech sołectw z gminy wiejskiej Sanok. Zdaniem samorządowców inicjatywa budzi szereg kontrowersji, wywołując niepotrzebne napięcia i konflikty, ale przede wszystkim destabilizuje działalność samorządu gminy Sanok. Według sygnatariuszy pisma argumenty przytaczane przez władze miasta Sanoka nie mają merytorycznego uzasadnienia, a jedynym celem podjętych kroków jest „skok na kasę” podatnika. Związek zwraca uwagę premiera i ministra na bardzo wysokie zadłużenie miasta, które na koniec bieżącego roku ma wynosić 54, 19%. Inicjatywa poszerzenia miasta ma, według samorządowców, zniwelować ten poziom.
W piśmie odniesiono się do sytuacji gminy wiejskiej Sanok, która prowadząc zrównoważoną politykę finansową osiągnęła znaczy stopień rozwoju. Wyłączenie z jej obszaru trzech znaczących sołectw doprowadzi do drastycznego wzrostu zadłużenia tej gminy, stagnacji i degradacji gospodarczej, co odbije się na jakości życia mieszkańców.
Jak zauważono zmiany zainicjowane przez burmistrza Sanoka są sprzeczne z wolą mieszkańców gminy wiejskiej, którzy w 98% podczas konsultacji społecznych przy 72% frekwencji opowiedzieli się za pozostaniem w obecnych granicach administracyjnych.
Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza stanowczo sprzeciwił się zmianom, które stoją w sprzeczności z poszanowaniem woli społeczeństwa, doprowadzą do lokalnych konfliktów i niszczą gminę, która w ostatnich 20 latach ugruntowała swoją pozycję na mapie samorządowej kraju.
Pismo podpisali: Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, Renata Szczepańska, wójt gminy Cisna, Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza, Marek Bańkowski, wójt gminy Bukowsko, Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica wraz z przewodniczącym Tadeuszem Daroszem, Anna Hałas, wójt gminy Sanok, Bogusław Kochanowicz, wójt gminy Czarna, Grzegorz Gągola, wójt gminy Bircza, przewodniczący ZBGP Ernest Nowak i Wioletta Kozubal, z-ca wójta gminy Lutowiska.
Pismo samorządowców nie będzie zapewne wzięte pod uwagę, gdyż opublikowano już projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. W projekcie widnieje zapis o zmianach granic miasta Sanoka i gminy Sanok polegających na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta sołectwa Bykowce, o powierzchni 553,64 ha (909 mieszkańców) oraz obszaru sołectwa Zabłotce, o powierzchni 211,58 ha (538 mieszkańców).
Decyzja w formie rozporządzenia Rady Ministrów ma zapaść do 31 lipca br.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz