REKLAMA

Złoto – czy metal o 5 tysiącach lat historii nadal jest warty zainteresowania?

Złoto przez tysiące lat miała jedną zasadniczą funkcję – przechowywanie wartości w czasie. Właśnie z tych powodów często służyło jako pieniądze, a do lat 70. stanowiło podstawę amerykańskiego (i światowego) systemu finansowego. Obecnie nie brakuje analityków, którzy wieszczą kres jego znaczenia i wskazują na to, że ten „barbarzyński relikt” przechodzi do lamusa. Czy faktycznie tak się dzieje ze złotem? Czy jest to nadal prawdziwy „safe heaven”?

Czy złoto chroni przed inflacją?

Na to pytanie odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Zwolennicy żółtego metalu wskazują na to, że jego ceny powinny szybować w górę na skutek interwencji rynkowych Banków Centralnych, które w powszechnym odczuciu zalewają rynki świeżo drukowanymi pieniędzmi. W istocie mechanizmy rynkowe nie są tak jednoznaczne, a historycznie złoto nie zawsze zachowywało się w otoczeniu wysokiej inflacji – najlepsze wyniki odnotowywało podczas bardzo niskich rzeczywistych stóp procentowych. Aktualnie mamy do czynienia ze stopami na ujemnych poziomach – i to właściwie we wszystkich rozwiniętych gospodarkach świata.

Dlaczego ludzie inwestują w złoto?

Nisko inflacyjny charakter tego metalu sprawia, że jest on produktem pożądanym, a jego aktualna inflacja, wynikająca z możliwości produkcyjnych wynosi około 2% rocznie. Jest więc to dobre narzędzie do zabezpieczenia środków w długim i bardzo długim terminie. Ostatnie kilka lat zdecydowanie należały do rynku złota – surowiec ten pozwalał na odnotowywanie stabilnych i dość wysokich wzrostów. Ludzie sięgają po ten metal szlachetny również z uwagi na łatwe zachowywanie prywatności i anonimowości. Fizyczne monety o wadze jednej uncji są niewielkie i łatwo można je ukryć – nawet jeśli padlibyśmy ofiarą złodziei czy zostałoby zdelegalizowane, jego ukrycie nie będzie zbytnim problemem.

Jednak złoto to gigantyczny rynek o kapitalizacji wynoszącej niespełna 11 bilionów dolarów. Na metalu tym powstało mnóstwo instrumentów finansowych, pozwalających zarabiać na wahaniach cen (m.in. CFD – tutaj dowiesz się więcej o tym, jak funkcjonują i jak je wykorzystać do pomnażania kapitału) oraz wykorzystujących złoto jako zabezpieczenie dla zawieranych transakcji.

Jaka przyszłość czeka złoto?

5 tysięcy lat historii jako środek płatniczy, rozpoznawalność na całym świecie i przetrwanie niejednego kryzysu – to czynniki przemawiające za złotem. Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z Bitcoinem, określanym jako „cyfrowe złoto”, który podgryza rynek złota jako bezpiecznej przystani. Czas pokaże, na które rozwiązanie postawi rynek, ale z uwagi na luźną politykę monetarną można założyć, że w krótkim i średnim terminie złoto będzie nadal drożało.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

16-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: