REKLAMA

SANOK: Dwa stany skupienia. Wystawa Tomka Mistaka

Poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku będzie miejscem wystawy "Dwa stany skupienia" autorstwa Tomasza Mistaka
12-04-2024 / 14-07-2024
Sanok ( Zamek Królewski w Sanoku, Zamkowa, Sanok )
wstęp wolny

SANOK. Poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku będzie miejscem wystawy "Dwa stany skupienia" autorstwa Tomasza Mistaka. Wernisaż odbędzie się 12 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w sanockim zamku, natomiast wystawę można odwiedzać do 14 lipca 2024 r.

DWA STANY SKUPIENIA wystawa malarstwa

Wernisaż 12 kwietnia, godz. 17:00 Poddasze Zamku Królewskiego w Sanoku

Wystawa czynna od 12 kwietnia do 14 lipca 2024.

TOMEK MISTAK

Urodzony w 1978 roku w Sanoku. Dyplom z malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2005) ‒ pracownia prof. Stanisława Białogłowicza. Uprawia malarstwo sztalugowe, akryl na płótnie. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Wziął udział w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w Polsce oraz w USA, Hongkongu, Wielkiej Brytanii. Mieszka i pracuje w Sanoku.

Wybrane wystawy indywidualne:

„Szum”, Galeria r z, Rzeszów, (2024); „Szadź”, Centrum Kultury Foresterium, Zagórz, (2022); „Roztapianie horyzontu”, Galeria To Tu, Rzeszów (2019); „7:20 a.m.” Żywa Galeria Stalowa 52, Warszawa (2018); „Dyspersja”, Galeria Kuratorium, Warszawa (2017); „Upiorne oddziaływanie na odległość”, Galeria Pragaleria, Warszawa (2017); „October rust”, BWA Galeria Sanocka, Sanok (2016); „Zanurzenie”, Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków (2015); „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Sandomierz (2015); „Obszar zabudowany”, Galeria Kuratorium, Warszawa (2013), „Monumenty nowoczesności”, Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, ICN POLFA, Rzeszów (2013); „Po Ostatniej Wieczerzy”, Centrum Sztuki Solvay, Kraków (2012); „Luksusowe więzienie”, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa (2011).

Nagrody: - Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa (II miejsce) w konkursie „Obraz, Rzeźba, Rysunek, Grafika Roku 2015”, BWA, Rzeszów 2015r. - Laureat Nagrody Wojewody Podkarpackiego (II miejsce) na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyśl 2009r.

OD AUTORA

„We wszechświecie jedyną stałą jest zmiana. Wszystko płynie, zmienia się, ewoluuje. Zmiana to więc zasada rządząca rzeczywistością i tak naprawdę jej jedyna stała cecha. Zmieniają się też moje prace. Od kilku lat inspirowane są naturą, oscylując pomiędzy pejzażem, a abstrakcją. W zimowym pejzażu urzekł mnie spokój i drzewa pokryte śniegiem, często zlewające się w abstrakcyjną plamę. Ostatni cykl prac pt. „Szum” jest inspirowany wodą. Skupiam się na próbie uchwycenia odbijającego się w niej pejzażu, niebie, cieniach drzew, błyskach słońca. Nie maluję z natury; obrazy komponuję podpatrując naturę. Nowe obrazy są dla mnie pewną zmianą, krokiem naprzód - po kilku latach malowania głównie szarościami powracam do koloru. Tytuł cyklu odnosi się bezpośrednio do delikatnego, ambientowego szumu wody. Cóż można napisać o wodzie? Na pewno sporo, natomiast mi kojarzy się ze zmiennością, przemijaniem, ulotnością chwili i jest nośnikiem życia na ziemi i wielu planetach. Uspokaja mnie patrzenie się w płynącą rzekę czy delikatnie falujące jezioro.”

materiały organizatoraZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ