REKLAMA

Wspomóż OSP Olszanica! „Jedziemy wszędzie tam, gdzie oczekuje się od nas pomocy”

OLSZANICA / PODKARPACIE. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanicy zbiera pieniądze na wyposażenie. Pojazd specjalistyczny, który niebawem otrzyma i sprzęt ratowniczy wydatnie zwiększą poziom bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców powiatu leskiego i Bieszczadów, ale również turystów.

Jednostka w Olszanicy może pochwalić się długą historią. Założona została jeszcze w 1926 r. Niosła pomoc nie tylko w czasie pożarów, ale i krzewiła kulturę. Przy jednostce działała grupa artystyczna oraz teatralna. W okresie przedwojennym i powojennym organizowała przedstawienia i potańcówki, dzięki którym uzbierano pieniądze na sprzęt, budowę świetlicy wiejskiej i remizy.

We wrześniu uroczystość przekazania samochodu

W ostatnim okresie starała się pozyskać środki na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego. Druhów z Olszanicy wspomógł komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lesku Jacek Dydek, oraz wójt gminy Olszanica Krzysztof Zapała, wraz z zastępcą Robertem Petką. Udało się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, od komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej (środki z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego) oraz z budżetu gminy. Wkład własny wyniósł 306 tys. zł, natomiast całość pomocy to kwota 821 tys. zł.

Za te pieniądze wybrany został średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM z napędem 4×4. Auto wjedzie do garażu na koniec sierpnia, a oficjalna uroczystość przekazania pojazdu odbędzie się 19 września o godzinie 14. na stadionie sportowym w Olszanicy.

Budżet gminy nie jest z gumy

Jednak samochód to nie wszystko. OSP w Olszanicy potrzebuje sprzętu do działań ratowniczo-gaśniczych, wysokościowych, medycznych i poszukiwawczych.

– Nie możemy obciążać tymi zakupami budżetu gminy, gdyż nie jest on z gumy. Dlatego strażacy OSP Olszanica wraz z zarządem i prezesem Rafałem Kucem podjęli decyzję o stworzeniu zbiórki na portalu pomagam.pl – informuje naczelnik Piotr Kozicki.

Bezpośredni link do zbiórki pomagam.pl/olszanicaosp, adres zbiórki i opis.

Na drogach i podczas klęsk żywiołowych

Nowy sprzęt poprawi poziom bezpieczeństwa nie tylko w gminie Olszanica, ale w całym powiecie leskim i poza nim. – Często uczestniczymy w działaniach na pograniczu wielu powiatów, bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego – podkreśla naczelnik. – Pomagamy podczas klęsk żywiołowych, dzialiśmy już np. w powiatach: krośnieńskim, birczańskim, rymanowskim, gorzyckim. Jedziemy wszędzie tam, gdzie komuś dzieje się krzywda i tej pomocy od nas się oczekuje. Jesteśmy ochotnikami gotowymi o każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, zostawić swoje rodziny, nie patrząc na warunki pogodowe, nieść pomoc innym.

Dzięki zakupowi nowego sprzętu zwiększy się bezpieczeństwo na drogach powiatu leskiego i sąsiednich. – Nasza jednostka znajduje się przy drodze krajowej nr 84 prowadzącej do granicy naszego państwa z Ukrainą, Jesteśmy też przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej – dodaje Piotr Kozicki.

Trzeba pamiętać też o tym, że już niedługo powstanie wyciąg w Wańkowej. OSP w Olszanicy będzie nieść pomoc narciarzom oraz wszystkim turystom wypoczywającym na całym obszarze Gór Sanocko- Turczańskich, Gór Słonnych i Bieszczad.

drm

foto: materiały nadesłane / OSP Olszanica


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ


18-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)