REKLAMA

WETLINA, KALNICA. Wilk na placu zabaw. Łania zagryziona obok przedszkola! (VIDEO, DRASTYCZNE ZDJĘCIA)

WETLINA, KALNICA. Wilk na placu zabaw. Łania zagryziona obok przedszkola! (VIDEO, DRASTYCZNE ZDJĘCIA)

WETLINA, KALNICA / PODKARPACIE. Do naszej redakcji spływają kolejne niepokojące sygnały dotyczące obecności wilków w bliskiej odległości od miejsc, w których na co dzień przebywają dzieci i dorośli. Tym razem, mieszkaniec Kalnicy nagrał wilka przechodzącego przez plac zabaw w Kalnicy, a dzisiaj rano, w odległości 20 m od terenu szkoły w Wetlinie, znaleziono zagryzioną łanię. Publikujemy VIDEO oraz ZDJĘCIA. UWAGA! Drastyczne.

Wilka przechodzącego przez małe osiedle domków turystycznych i pensjonatów, konkretnie przez plac zabaw, nagrano w niedzielę 1 maja w Kalnicy w gminie Cisna. To nie pierwszy raz, gdy wilki widziane są w Bieszczadach w pobliżu infrastruktury przeznaczonej dla dzieci.

Po tym osiedlu regularnie krąży też niedźwiedzica z dwoma młodymi – słyszymy od mieszkańca Kalnicy.

Jak informuje nas rozmówca, poniższe zdjęcie przedstawia efekt jednej z wizyt niedźwiedzi.


foto: nadesłane / archiwum prywatne

O kolejnym przypadku polowania wilków w sąsiedztwie obiektów użyteczności publicznej dowiadujemy się dzisiaj rano. Przy drodze wojewódzkiej, zaledwie 20 m od ogrodzenia placu zabaw i przedszkola w Wetlinie, znaleziono zagryzioną łanię.

Za chwilę pod szkołę podjeżdżać będą autokary z uczniami, swoje pociechy dowożą już osobówkami rodzice – słyszymy od autora zdjęć po godzinie 7:00.

5_26

3_65

6_18

7_5

4_39foto (5): nadesłane

Problem, od wielu lat, jest doskonale znany w Urzędzie Gminy Cisna. Rozwiązaniem muszą być nowe regulacje systemowe, gdyż wilk jest gatunkiem chronionym. Jak przyznaje Renata Szczepańska, wójt gminy Cisna, kolejne pisma przesyłane do ministerstw na niewiele się zdają.

Renata Szczepańska. Foto: UG Cisna

Regularnie występujemy do administracji państwowej z apelem o zmiany w systemie ochrony wilka. Niestety, pozostają one bez echa – mówi nam Renata Szczepańska, szefowa samorządowych struktur w Cisnej.

Populacja wilka się rozrosła, wilk się rozzuchwalił. Jest go po prostu za dużo. Drapieżnik ma w tej chwili problem z wyżywieniem, zwierzęta kopytne są w naszych lasach praktycznie niespotykane, dlatego wilki szukają innych form zdobywania pożywienia – zaznacza pani wójt.

Podaje skrajny przykład z miejscowości Strzebowiska, gdzie wilki miały jeść końskie odchody. Jak mówi Renata Szczepańska, jest to uwłaczające dla inteligencji wilka i swego rodzaju upodlenie gatunku.

Taki sygnał powinien dotrzeć do decydentów i coś powinno się z tym zrobić – mówi wójt gminy Cisna.

Zgłoszeń napływających do urzędu gminy jest coraz więcej. Gmina regularnie występuje o odstrzały pojedynczych osobników. W 2021 roku otrzymano pozwolenie na odstrzał dwóch wilków, z czego wyeliminować udało się jednego. W tym roku, zezwolono na eliminację jednego osobnika.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że lobby zwolenników całkowitej ochrony wilka jest tak silne, że z uwagi na hejt, myśliwi wcale nie kwapią się do realizacji odstrzałów.


grafika poglądowa

Kilka dni temu pisaliśmy o innym zdarzeniu, również z terenu gminy Cisna:

BIESZCZADY. Atak wilków w centrum wsi! Jeleń pożarty na barierkach (DRASTYCZNE FOTO)

grafika poglądowa

BIESZCZADY. Wilki rozszarpały ciężarną łanię. Tuż pod zamieszkałym domem (DRASTYCZNE. VIDEO, ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

04-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)