REKLAMA

W wyniku oszustwa internetowego kobieta straciła 100 tysięcy złotych

JASŁO/PODKARPACIE. Internet, choć pełen możliwości, również otwiera drzwi dla różnych form oszustw. Jednym z najczęstszych jest phising, czyli wyłudzenie poufnych informacji poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje czy serwisy.

Kilka dni temu ofiarą przestępców padła mieszkanka powiatu dębickiego. Kobieta straciła ponad 100 tys. złotych. Zgłosiła się do jasielskiej komendy, aby powiadomić policję o przestępstwie.

– Pokrzywdzona poinformowała, że na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedania odzież. Po dodaniu ogłoszenia, przez komunikator odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem. Poprosiła o numer telefonu i adres e-mail. Oszust oznajmił, że zamówi kuriera, za którego zapłaci. Kiedy kobieta się zgodziła, przestępca wysłał na jej numer telefonu smsa z linkiem strony kurierskiej, która jak później się okazało, była fałszywa. Na tej stronie, pokrzywdzona wpisała swój identyfikator i hasło. Następnie z innego numeru telefonu, zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika firmy kurierskiej. Nakazał kobiecie, aby jeszcze raz podała login i hasło do konta bankowego, a także numer karty i numer CVV. Dzwoniący mężczyzna powiedział, że ponownie zostanie wysłany link z potwierdzeniem przesyłki na adres mailowy. Kobieta wykonała polecenie. Na ekranie komputera pokazał się kod QR, który oszust nakazał sfotografować i przesłać. Oszust powiedział, że na ekranie powinien wkrótce wyświetlić się komunikat potwierdzający operację, jednak nic takiego się nie pojawiło – informuje Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.

siec

Kilka dni później, kiedy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustwa, udała się do banku. Tam dowiedziała się, że z jej konta w kilku przelewach zostało wyprowadzone ponad 100 tys. złotych.

Policja apeluje:

Aby uchronić się przed oszustwami internetowymi, ważne jest stałe podnoszenie świadomości użytkowników na temat różnych form cyberprzestępczości. Dodatkowo, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa online, takich jak unikanie klikania w podejrzane linki, korzystanie z silnych haseł, niepodawanie swoich wrażliwych danych i regularna aktualizacja oprogramowania antywirusowego.

Źródło: KPP w Jaśle.

24-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)