REKLAMA

W Sanoku znów ciemności. Kontynuacja oszczędzania na oświetleniu? (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Od 23 czerwca do 3 września sanockie ulice oświetlane były przez całą noc. Wszystko wskazuje na to, że miasto postanowiło wrócić do oszczędzania i wyłączać lampy w określonym przedziale godzin nocnych. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia sanockich ulic po zmroku, nie brakuje dyskusji.

Pomysł codziennego wyłączania nocnego oświetlenia ulicznego w określonym przedziale godzinowym zrodził się pod koniec ubiegłego roku, kiedy samorządy musiały dostosować się do nowych wyższych stawek za energię elektryczną. Sanok poszedł na przykładem innych gmin, które również zdecydowały się na takie rozwiązania. W grodzie Grzegorza, światła po raz pierwszy wyłączono w nocy z 15 na 16 października. Lampy nie świeciły od 24:00 do 5:00.

Jest to efekt podwyżek cen prądu, które dotkną miasto. Wzrost ceny obejmie także dystrybucję energii. Cena za energię dla samorządów wzrośnie dwukrotnie od przyszłego roku (2023 – przyp. red.). Przed nami duża niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej, którą możemy niwelować podejmowanymi decyzjami o wprowadzaniu oszczędności – napisał w październiku 2022 roku burmistrz Tomasz Matuszewski, argumentując decyzję na oficjalnym profilu burmistrza Sanoka na Facebooku.

Miasto zgasi światła w nocy. Nie będzie sylwestra na Rynku

Przed wakacjami, już w 2023 roku, włodarz miasta poinformował, że całonocne oświetlenie zostanie przywrócone na czas sezonu letniego.

Pomimo trudnych czasów jakie nastały dla samorządów lokalnych, w trosce o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, podjąłem decyzje aby w okresie wakacyjnym powrócić do stałego, całonocnego oświetlenia miasta – zaznaczył burmistrz Matuszewski jednocześnie dodając: – Będę czynił starania, aby po wakacjach ta decyzja została utrzymana.

Wiele wskazuje na to, że decyzja nie zostanie utrzymana, gdyż w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia ciemności panujących na sanockich ulicach w godzinach nocnych. O sprawie napisał radny Rady Miasta Sanoka Sławomir Miklicz.

Czy miasto Sanok może przekazać mieszkańcom oficjalną informację w kwestii powrotu do wyłączania świateł w mieście? Już kilka sygnałów odebrałem od zaskoczonych mieszkańców naszego miasta o egipskich ciemnościach w nocy. Wiem, że nie jest to informacja z cyklu „niekończące się pasmo sukcesów”, ale to bardzo ważna sprawa związana przede wszystkim z bezpieczeństwem naszych mieszkańców – napisał na swoim profilu Sławomir Miklicz dodając zdjęcie z ul. Jana Pawła II.


Ulica Jana Pawła II w Sanoku nocą we wrześniu 2023. Foto: Sławomir Miklicz – Fb

Ci, którzy muszą wybrać się gdzieś w nocy, powinni się wyposażyć w latarki lub przynajmniej taśmy odblaskowe. Żeby tak zrobić, to trzeba przekazać informację mieszkańcom w jakich godzinach Burmistrz zlecił wyłączanie światła. Tu nie ma żartów, kto ostatnio poruszał się w nocy pieszo lub samochodem, to wie o czym piszę przywołując kwestie bezpieczeństwa – dodał radny RM Sanoka.

Do Urzędu Miasta Sanoka zwrócimy się z pytaniami w tej sprawie.

źródło: Red., Tomasz Matuszewski – oficjalny profil burmistrza Sanoka, Sławomir Miklicz – Fb

12-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)