REKLAMA

USTRZYKI: Burmistrz chce redukcji lekcji religii. „Nie pytał rodziców o zdanie” (LIST OTWARTY)

SANOK / PODKARPACIE. W odpowiedzi na koncepcje Bartosza Romowicza, burmistrza Ustrzyk Dolnych, wedle której w ustrzyckich szkołach mogłoby dojść do ograniczenia lekcji religii, rodzice dzieci uczęszczających do tych szkół wystosowali list otwarty do włodarza. Poniżej treść pisma. ZOBACZ!

 

Listo otwarty do Pana Bartosza Romowicza

Szanowny Pan Bartosz Romowicz
Burmistrz Ustrzyk Dolnych

Szanowny Panie Burmistrzu,

trudno było się spodziewać, iż niektóre szczególnie niepokojące trendy światopoglądowe wystąpią również na Podkarpaciu co z zaskoczeniem musimy niestety odnotować. O formule lekcji religii można dyskutować, lecz dla zdecydowanej większości Polaków jest oczywiste, iż ich obecność w szkołach powinna być gwarancją zachowania moralnego i cywilizacyjnego fundamentu naszej społeczności. Niestety nie brzmi wiarygodnie informacja, iż ktoś chce ograniczenia religii w szkołach z powodów finansowych. We wszystkich takich przypadkach kontekst był bardzo czytelny – tam, gdzie domagano się wyprowadzenia religii ze szkół, zaraz pojawiały się działania mające na celu wprowadzenie przekazywania dzieciom i młodzieży niemoralności – i na to nagle środki się znajdywały…

Jednak stanowisko Pana Burmistrza przekazane w piśmie do arcybiskupa przyjęliśmy ze zdumieniem przede wszystkim z innego powodu. Siła samorządu istnieje gdy wyraża poglądy mieszkańców. Władza samorządowców znajduje silne oparcie w głosach mieszkańców, którzy głosują w tym przypadku nie na ludzi, których często znają tylko z ekranów telewizorów, ale właśnie z codziennych kontaktów, spotykając swych włodarzy, burmistrzów i radnych codziennie na ulicach swoich miejscowości. Tego właśnie w piśmie Pana Burmistrza brakuje. Pan Burmistrz nawet nie próbuje powoływać się na to, iż likwidacji lekcji religii mieliby się domagać mieszkańcy Ustrzyk Dolnych, czy reprezentujący ich radni. Tym większe pojawia się podejrzenie, iż Pan Burmistrz realizuje przedsięwzięcie ideologiczne, dla którego argumenty finansowe stają się mało wiarygodnym pretekstem.

Nasze stowarzyszenie zajmuje się kwestią nauczania religii, szczególnie w aspekcie ataków światopoglądowych, od dłuższego czasu. Wzywamy Pana Burmistrza do refleksji i wycofania z tego zaskakującego pomysłu. Akcja przeprowadzona przez Pana Burmistrza dostarczyła rozgłosu medialnego, w skali nawet ogólnopolskiej. Jesteśmy jednak przekonani, iż nie wyraża Pan Burmistrz w tym względzie poglądów rodziców, mieszkańców Ustrzyk Dolnych.

Ryszard Skotniczny Prezes
Stowarzyszenia Europa Tradycja

27 listopada, 2019 br.

28-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)