REKLAMA

Twórca medycyny robotycznej w Rzeszowie Dr Paweł Wisz zwolniony! Co dalej z Kliniką Hematologii? Szpital odpowiada (VIDEO)

Twórca medycyny robotycznej w Rzeszowie Dr Paweł Wisz zwolniony! Co dalej z Kliniką Hematologii? Szpital odpowiada (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek 4 sierpnia 2023 odbyła się konferencja prasowa radnego sejmiku województwa podkarpackiego Jacka Kotuli, podczas której radny odczytał listę pytań złożonych do rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwestra Czopka w związku z  personalnymi zmianami w Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. Zmiany te dotyczą zerwania kontraktu między Dyrekcją Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie, a dr. Pawłem Wiszem. Dr Paweł Wisz był kierownikiem, Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w USK, i pionierem tej medycyny robotycznej na podkarpaciu.

Zwróciliśmy się do szpitala z pytaniami odnośnie kwestii które przytoczył na konferencji radny Jacek Kotula. Te same pytania zostały wysłane do rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwestra Czopka jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie  potwierdził fakt rozwiązania umowy z dr. Pawłem Wiszem warunki zostały wypowiedziane w dniu 24 lipca 2023 r.

 Na pytanie o przyczyny zwolnienia dr. P. Wisza uzyskaliśmy następującą odpowiedź

 

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, dr n. med.

Janusz Ławiński, skorzystał ze swoich upoważnień.- komentuje Andrzej Sroka rzecznik szpitala.

Podczas Konferencji radny Jacek Kotula w swoich pytaniach do rektora URz wyrażał obawy o to, kto przejmie obowiązki i operacje które dotychczas wykonywał dr. paweł Wisz.

Wszystkie operacje z wykorzystaniem robota da Vinci są wykonywane na bieżąco. W tym momencie są 3 certyfikowane zespoły: urologiczny, ginekologiczny i chirurgiczny. Prostatektomia radykalna (procedura urologiczna) w asyście robota da Vinci wykonywana jest przez dr-a n. med. Janusz Ławińskiego, kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektora USK w Rzeszowie. Niebawem w Szpitalu będzie drugi urolog, operator robota.- dodaje Andrzej Sroka

Co z Kliniką Hematologii?

To kolejny obszar zmartwień dotyczący tego samego szpitala, o którym mówił radny sejmiku województwa podkarpackiego. Perspektywa odejścia 8 lekarzy z Kliniki Hematologii mogłaby bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie tego szpitala. Jest jednak nadzieja na porozumienie

Klinika Hematologii pracuje w normalny sposób; wszyscy zatrudnieni lekarze są w pracy. 31 lipca 2023 roku, 8 lekarzy-hematologów złożyło wypowiedzenia. Trwają rozmowy dyrekcji z lekarzami. Pierwsza tura rozmów, rokuje pozytywne i szybkie zakończenie sprawy.- informuje rzecznik

Sprawa dla prokuratury

Zwolnienie z funkcji kierownika Centrum Chirurgii Robotycznej specjalisty w tej dziedzinie, związana jest prawdopodobnie ze złożonym przez dr. Wisza donosem do prokuratury. Z wiedzy którą posiada  J.Kotula dyrektor Janusz Ławiński dopuścił się nieprawidłowości związanych z finansowaniem operacji. Co na ten temat mówi szpital?

Nie mamy informacji personalnych na temat osoby, która zawiadomiła prokuraturę w tej sprawie. Znamy jedynie doniesienia medialne. – komentuje Andrzej Sroka rzecznik USK w rzeszowie.

Brak kierownika Izby Przyjęć i ogólnopolskie problemy

Sprawa dr. Wisza i problemy  Kliniki i Hematologii to nie jedyne obszary funkcjonowania szpitala na które zwraca uwagę (od 3 lat mocno zainteresowany problemem tego szpitala) radny Jacek Kotula. Również Izba Przyjęć pozostawia wiele do życzenia, i nie tylko pacjenci ale sami pracownicy szpitala zgłaszają sygnały, o dezorganizacji pracy poprzez ciągłe odrywanie się lekarzy od łóżek pacjentów i uzupełnianie luk kadrowych na Izbie Przyjęć.

– Od kilku lat Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, nie ma kierownika Izby Przyjęć. Za grafik i kadrę, która pracuje w Izbie Przyjęć odpowiada dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Konkurs na kierownika Izby Przyjęć był ogłaszany wielokrotnie. Za każdym razem nie został rozstrzygnięty. Z dniem 2 sierpnia b.r., na stronie internetowej szpitala została ponowiona oferta pracy„Lekarz na stanowisko kierownika Izby Przyjęć”. Więcej szczegółów pod adresem internetowym – www.szpital.rzeszow.pl– tłumaczy Adrzej Sroka rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

Sprawa jest rozwojowa, zatem zachęcamy do śledzenia naszego portalu i mediów społecznościowych. 

źródło: materiały własne

08-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)