REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia na szkoleniu zimowym (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Już po raz trzeci żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez tydzień uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym pododdziałów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój.

W ubiegłą sobotę żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z zimowego zgrupowania taktycznego. Dzięki uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Terytorialsi z Podkarpacia w terminie od 16 do 22 stycznia wzięli udział w szkoleniu taktycznym w trudnych warunkach zimowych. Szkolenie było prowadzone w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach Zdrój. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia z taktyki prowadzenia działań nieregularnych warunkach zimowych.

W czasie tygodniowego ćwiczenia żołnierze z 3. PBOT wykonywali działania taktyczne, doskonalili marsze ubezpieczone na nartach skiturowych oraz rakietach śnieżnych. W pierwszych dniach Terytorialsi uczyli się budowania mostów linowych oraz ćwiczyli w terenie improwizowane techniki linowe. Następnie w godzinach nocnych wykonali przemieszczenie na masyw Śnieżnika. Tam też zorganizowali bazę do bytowania w samodzielnie wykonanych jamach śnieżnych oraz schronieniach typu Quinzee. Terytorialsi przebywając przez dwie doby w trudnych warunkach pogodowych, doskonalili również prowadzenie działań nieregularnych, wykonując zasadzki, napady oraz patrolowanie terenu.

Podczas tego szkolenia tym razem szczególny nacisk położyliśmy na pozyskanie przez żołnierzy umiejętności sprawnego działania w terenie górzystym, w związku z planowanym profilowaniem niektórych pododdziałów 3. PBOT z przeznaczeniem do walki w górach. Warunki pogodowe zdecydowanie należały do najsurowszych, lecz pomimo odczuwalnej temperatury -20 stopni i wiatru 40km/h żołnierze z powodzeniem zbudowali schronienia w śniegu oraz system wzmocnionych ubezpieczeń bezpośrednich. Po zapewnieniu warunków do długotrwałego bytowania Terytorialsi przećwiczyli również zagadnienia związane z poszukiwaniem osób zasypanych lawiną. Cele szkolenia zostały osiągnięte, żołnierze nabyli wiele umiejętności niezbędnych do prowadzenia szkolenia na naszym terenie – relacjonuje kpt. Sławomir Woch, dowódca pododdziału ćwiczącego.

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań, jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT. Każdy dzień szkolenia był inny. Ćwiczenie było intensywne, ale też ciekawe. Zgrupowanie było również nawiązaniem współpracy żołnierzy-ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych.

zdjęcia: DWOT

kpt. Witold SURA Rzecznik prasowy 3 PBOT

źródło: materiały nadesłane


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ


27-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)