REKLAMA

Szef KPRM: Mamy stabilizację zachorowań na COVID-19 (WIDEO)

|

Szef KPRM: Mamy stabilizację zachorowań na COVID-19 (WIDEO)

POLSKA. – Mamy pewną stabilizację jeśli chodzi o dynamikę zachorowań. To za krótki czas, żeby stanowczo mówić, że sytuacja się poprawia, ale ta stabilizacja pozwala nam być ostrożnymi optymistami – mówił we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Michał Dworczyk.

20201117_006_makr1978 Foto: Adam Guz / KPRM

We wtorek odbyła się konferencja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odnosząca się do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Według rządu, wprowadzane obostrzenia oraz zachowywanie dyscypliny przez społeczeństwo przyniosło stabilizację dynamiki zachorowań na COVID-19. Po raz pierwszy od dwóch tygodni dzienna liczba zachorowań spadła poniżej 20 tysięcy osób. Jednocześnie rząd nadal zwiększa liczbę dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 oraz buduje szpitale tymczasowe.

Szef KPRM mówił o stabilizacji dynamiki zachorowań i dziękował Polakom za odpowiedzialne zachowanie w dobie koronawirusa i wprowadzanych przez rząd obostrzeń. – Żadne rządowe decyzje nie zadziałałyby, gdyby nie samodyscyplina i odpowiedzialność Polaków. Jako rząd, chcemy za tę dyscyplinę podziękować, bo tylko wspólnie jesteśmy w stanie wygrać z pandemią – zaznaczył minister Michał Dworczyk.

 

sytuację epidemiczną w kraju skomentował również minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sytuacja stabilizuje się, w bardzo różnych wymiarach, ale najważniejszy to dzienna liczba zachorowań i zajętość infrastruktury. Zachorowalność spadła poniżej 20 tysięcy, a przebieg pandemii w ostatnich tyg. nie rozwijał się wykładniczo. Nasz system testowania jest oparty przede wszystkim na lekarzach POZ – to oni decydują o tym, ile badań w Polsce jest wykonywanych – powiedział podczas wtorkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najważniejsze jest utrzymanie buforu bezpieczeństwa pomiędzy liczbą zachorowań a dostępnością infrastruktury. Mobilność systematycznie maleje – widać jak systematycznie te regulacje zmniejszały natężenie ruchu i mobilności. Mimo, że pojawiały się zwiększenia mobilności, to ten udział czasu spędzanego w domu rósł systematycznie. Poprawę sytuacji widać w zmianie liczby i dynamiki zachorowań, w dostępności infrastruktury i w mobilności. Najważniejsze, że infrastruktura szpitalna i łóżkowa cały czas gwarantuje bezpieczeństwo Polakom – dodał szef resortu zdrowia.

 

Zwiększanie liczby dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19

Jak zaznaczył minister Michał Dworczyk, w kolejnych dniach do użytku będą oddawane kolejne szpitale tymczasowe w różnych częściach Polski. Jednocześnie, w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, dla chorych na COVID-19 zostanie przekazanych kolejne 200 łóżek. Oznacza to, że łącznie będzie tam dostępnych 500 łóżek, w tym 60 respiratorowych.

Mamy nadzieję, że nowotworzone szpitale tymczasowe nigdy nie będą wykorzystane. Zawsze mówiliśmy, że to tzw. czwarta linia obrony. Budujemy ewentualny bufor na czas, gdyby szpitale stacjonarne nie mogły przyjmować pacjentów – wyjaśnił szef KPRM.

 

Szczepionka na COVID-19

Rząd przygotowuje się do przeprowadzenia masowych szczepień przeciwko COVID-19. Jak poinformował minister Michał Dworczyk, w perspektywie kilkunastu dni rząd będzie gotowy do przedstawienia całego procesu szczepień przeciw koronawirusowi. Jak czytamy we wtorkowym komunikacie na stronie rządu, przyjęcie szczepionki na COVID-19 ma być dobrowolne.

Obecnie pracuje zespół roboczy powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego, którego zadaniem jest opracowanie procesu logistycznego związanego z zaszczepieniem Polaków przeciw koronawirusowi.

  Źródło: premier.gov.pl, twitter / KPRM, YouTube / KPRM Oprac. Kacper Ciuba

17-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline