REKLAMA

Susza nad „Bieszczadzkim Morzem”. Zdjęcia z ostatniego weekendu

SOLINA / PODKARPACIE. W ostatni słoneczny weekend nad Jeziorem Solińskim znów pojawiły się tłumy turystów i osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, w niepowtarzalnej scenerii. Do naszej redakcji dotarły kolejne świetne zdjęcia z jednej z rodzinnych wypraw. Przedstawiają wiele miejsc nad „Bieszczadzkim Morzem”. Wyraźnie widać na nich jak mało wody jest w niektórych zatokach.

O niskim stanie wody w Jeziorze Solińskim pisaliśmy ostatnio tutaj: Niski stan wody w Jeziorze Solińskim (ZDJĘCIA)JEZIORO SOLIŃSKIE: Wysuszona zatoka w Wołkowyi (ZDJĘCIA). Publikowaliśmy zdjęcia między innymi przeprawy promowej w Polańczyku czy zatoki w Wołkowyi. Dziś prezentujemy fotografie wykonane przez naszego Czytelnika podczas rodzinnego, weekendowego wypadu w Bieszczady, w tym nad Zalew Soliński.

Przypominamy, że pod koniec lutego 2019 roku w poziom wody Jeziora Solińskiego wynosił 414,36 m n.p.m. i był niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.). Napełnienie wynosiło 374 mln m3, a rezerwa blisko 98 m3. Odpływ średni wynosił 9 m3/s, a dopływ ponad 17 m3/s. Kilka dni temu podawaliśmy, że napełnienie kształtowało się na poziomie 355 mln m3, a rezerwa to 116 mln m3. Średni odpływ – 6,6 m3/s, a średni dopływ 14 m3/s (stan na 5 października 2019). Teraz wody jest jeszcze mniej: 350 mln m3, rezerwa wynosi 122 mln m3, średni odpływ 9 m3/s, a średni dopływ 2,40 m3/s (stan na 24 października).

Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówił nam w lutym Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

źródło: Red., Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

foto: materiały nadesłane


24-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)