REKLAMA

Strzelectwo coraz bardziej popularne! Komplet uczestników podczas zawodów w Sokołowie Młp. (VIDEO, ZDJĘCIA)

Strzelectwo coraz bardziej popularne! Komplet uczestników podczas zawodów w Sokołowie Młp. (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Na terenie Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim odbył się III Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki, zorganizowany przez Powiat Rzeszowski. Do rywalizacji przystąpiło 79 osób. Uczestnicy reprezentowali wiele powiatów z całego województwa Podkarpackiego. Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz młodzieży w wieku 13-18 lat. Uczestnicy strzelali z pistoletu i karabinu w pozycji stojącej i leżącej. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali okolicznościowe statuetki oraz upominki, a pozostali pamiątkowe dyplomy. Zawody, poza popularyzacją strzelectwa sportowego i rozwijaniem pasji, mają również upamiętniać postać, urodzonego w Bratkowicach, majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej, Żołnierza Wyklętego. WIĘCEJ W NASZYM MATERIALE VIDEO.

01456456

grafika poglądowa, foto w tle: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Władze samorządowe powiatu rzeszowskiego, organizatora tego wydarzenia, reprezentował Pan Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski oraz Pan Tomasz Wojton Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego, którzy wraz z Panem Andrzejem Kraską Burmistrzem Gminy i Miasta Sokołów Młp. rozpoczęli zmagania turniejowe. Wśród zaproszonych gości obecni byli również: Pan Karol Ożóg Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, a także Pan Stanisław Kula Radny Powiatu Rzeszowskiego.

Po wystąpieniu zaproszonych gości, przedstawieniu przebiegu poszczególnych konkurencji oraz zasad bezpieczeństwa przystąpiono do realizacji strzelań turniejowych.

Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz młodzieży w wieku 13-18 lat. Uczestnicy strzelali z pistoletu i karabinu w pozycji stojącej i leżącej.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali okolicznościowe statuetki oraz upominki reklamowe powiatu, zaś pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy wskazują też na wysoki poziom wyników. Sylwetki laureatów pokazują przy tym, że ich miejsce na podium to nie wynik przypadku ale pasji, którą realizują od wielu lat poprzez indywidualne treningi oraz uczestnictwo w różnych formach współzawodnictwa strzeleckiego.

Zawody, poza popularyzacją strzelectwa sportowego i rozwijaniem pasji, mają również upamiętniać postać, urodzonego w Bratkowicach, majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej, żołnierza wyklętego.

Patron turnieju – Józef Rzepka – urodził się w Bratkowicach 22 grudnia 1913 roku, tu ukończył szkołę powszechną, a potem I Gimnazjum w Rzeszowie. Przez pewien czas studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Angażował się również w działalność ruchu ludowego, w latach 1937-38 odbył służbę wojskową w przemyskim 5. pułku strzelców podhalańskich. W czasie okupacji był m.in. dowódcą Placówki Związku Zbrojnej Bratkowice-Głogów i adiutantem Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów. W czasie akcji „Burza” na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku dowodził Zgrupowaniem III Zachód. Po wyparciu Niemców działał w antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych, brał udział m.in. w przerzucie zagrożonych aresztowaniem członków AK na Zachód. W styczniu 1947 roku wszedł w skład IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którego prezesem został Łukasz Ciepliński. Po jego rozbiciu został aresztowany i skazany na śmierć. Został zamordowany wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN 1 marca 1951 roku. Ta data jest obchodzona obecnie jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Starosta Krzysztof Jarosz stwierdził, że chce, aby turniej był wydarzeniem cyklicznym – narzędziem krzewienia patriotyzmu. Powiedział, że planowane jest również zbudowanie strzelnicy sportowej na terenie utworzonego przez samorząd powiatowy Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”.

Laureaci III Otwartego Turnieju im. Majora Józefa Rzepki:

Kategoria kobiet

I Karolina Suska (183 p.)

II Kinga Słonka (179 p.)

III Agnieszka Kędzierska (176 p.)

Kategoria wiekowa 13 – 18 lat

I Kaja Salach (194 p.)

II Filip Kołodziej (188 p.)

III Margańska Klaudia (180 p.)

Kategoria mężczyzn

I Adam Kowalski (194 p.)

II Paweł Rykała (189 p.)

III Adam Ziobro (188 p.)

Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Pani Agacie Dec – Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Młp., Panu Grzegorzowi Kwietniowi – Prezesowi Zarządu Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Sokołowie Młp., Inspektorowi Związku Strzeleckiego Łukaszowi Decowi – Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1914 im. ppor. Jakuba Darochy w Sokołowie Młp., Członkom Stowarzyszenia Klubu Strzelców i Kolekcjonerów Broni „Sagittarius” w Sokołowie Młp. oraz dowództwu i żołnierzom Rzeszowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej.

źródło: Red., Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

foto: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie


05-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)