STRACHOCINA. Przebudowa izby pamięci. Unikatowy obiekt łączący tradycję i nowoczesność (VIDEO, ZDJĘCIA)
GMINA SANOK / PODKARPACIE. Już niebawem w Strachocinie rozpocznie się przebudowa Gminnej Izby Pamięci na Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej. Inwestycja za 3 mln złotych realizowana przez Gminę Sanok pozwoli uruchomić unikatowy obiekt w skali województwa łączący tradycje i nowoczesność.
Projekt dotyczy przebudowy, adaptacji i modernizacji istniejącego budynku Gminnej Izby Pamięci w miejscowości Strachocina. Budynek będzie używany jako Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej – obiekt kultury prowadzony przez Gminę Sanok Budynek Izby Pamięci położony jest w Strachocinie nr 344. Obiekt Izby jest na trwale wpisany w lokalny krajobraz, a zabytkowy charakter dawnego budynku mieszkalnego stanowi przykład materialnego dziedzictwa historycznego.
Niestety, obiekt w obecnym stanie nie nadaje się do realizacji tam działań kulturalno-edukacyjnych. W związku z powyższym rozpoczęto czynności ukierunkowane na restaurację i przebudowę obiektu.
Główne elementy prac będą obejmować będą m.in. wzmocnienie fundamentów, wymianę elementów konstrukcyjnych o złym stanie technicznym, renowację poszycia części zewnętrznych, uzupełnienie części otworów okiennych i drzwiowych, wymianę stolarki, wykonanie elewacji i pokrycia dachu, wymianę stropu w części niższej oraz wykonie stropu nad piwnicą, wykonanie nowych warstw podłogi, przebudowę pomieszczeń w poziomie piwnicy i parteru, wykonanie antresoli, wykonanie instalacji sanitarnych, w tym c.o. + c.w.u. (kocioł gazowy) i kanalizacji sanitarnej oraz instalacji elektrycznej, zagospodarowanie terenu. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu nie planuje się zmian lokalizacji ani kubatury budynku.
Okres realizacji projektu III kw. 2021 – IV kw. 2022. Dofinansowanie: 100% Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin górskich. Planowana wartość inwestycji: 3 207 241,00 zł. wizualizacje (4): materiały nadesłane
Przedmiotowy projekt stanowi odpowiedź na istniejące zapotrzebowanie w zakresie rozwoju nowoczesnej infrastruktury kulturalnej oraz ochrony istniejącego dziedzictwa kulturowego. Istotą projektu jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym w gminie Sanok poprzez utworzenie zrównoważonych warunków dla działań kulturalnych zarówno w miejscach dziedzictwa, jak i w infrastrukturze kulturalnej.
Idea projektu zrodziła się na bazie oddolnej inicjatywy mieszkańców Strachociny. W 1992 roku utworzono tam Regionalną Izbę Pamięci, która miała za zadanie dokumentować i prezentować dawne życie sanockiej wsi oraz historię i tradycję Strachociny. Izbę utworzono na bazie zbiorów eksponatów przedmiotów użytkowych z XIX i początku XX wieku, które obrazują dawne życie mieszkańców ziemi sanockiej. Zbiór eksponatów zainicjował mieszkaniec Strachociny, pan Stanisław Piotrowski. Jak wskazują mieszkańcy Strachociny wykazywał on niezwykłą determinację w ochronie i prezentacji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historii regionu sanockiego. Przez lata, wykorzystując swoją doskonałą pamięć i spostrzegawczość udało mu się zgromadzić i utworzyć tematyczne ekspozycje przedmiotów użytków z XIX i początku XX w. Wśród nich można wskazać na dawny warsztat stolarski (strugi, piły, kątowniki, itp.), warsztat szewski, warsztat krawiecki, kuźnia (miech, kleszcze, kowadło, itp.), izbę gospodarczą, narzędzia rolnicze, narzędzia do obróbki lnu (międlica, cierlica, rafa, szczotka do czesania lnu, kądziel, wrzeciono), magiel, itd. Zbiory umieszczono w budynku, którego powstanie datuje się na okres pomiędzy 1900 a 1925 rokiem oraz drugim z 1952 r. Położony w centrum wsi, od zawsze pełnił funkcje społeczne, sali widowiskowej, świetlicy, biblioteki i sklepu. Zbiory Izby są obecnie nieudostępniane, ze względu na błyskawicznie postępującą degradację budynku.
Jednocześnie, w gminie Sanok, a w szczególności Strachocinie bardzo żywe są tradycje związane z wydobyciem gazu i ropy naftowej. Złoża gazu ziemnego zostały odkryte w Strachocinie w 1928 roku. W miejscowości powstała kopalnia, która na wiele lat związała mieszkańców z tym regionem. Obecnie w miejscu dawnej kopalni powstał Podziemny Magazyn Gazu Ziemnego, a najnowsza inwestycja to tłocznia gazu Strachocina. Stąd wielu mieszkańców dostrzega dziedzictwo przemysłowe swojego regionu i wskazuje na konieczność wzmocnienia działalności Izby jako miejsca pamięci przemysłu gazowego w Strachocinie.
Prócz działań inwestycyjnych niezbędnych do osiągnięcia założonego celu zaplanowano również zakup wyposażenia multimedialnego do innowacyjnej prezentacji dziedzictwa kulturowego i przemysłowego ziemi sanockiej. Zakupione zostaną interaktywne ekrany dotykowe wraz z gablotami, które zostaną usytuowane w głównej sali ekspozycyjnej, hologram rotacyjny z projekcją postaci z epoki np.: stolarz, kowal, gospodyni domowa wykonujących proste czynności związane ze swoimi zajęciami oraz instalacja multimedialna poświęcona tematyce przemysłu naftowo-gazowego obejmująca stół interaktywny. Dopełnieniem wyposażenia multimedialnego będzie wirtualny przewodnik przewidziany do obsługi 50 osób.
Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej będzie unikatowym obiektem w skali województwa łączącym tradycje i nowoczesność. Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną szansę nie tylko zapoznania się z tradycyjnym rzemiosłem i życiem wsi na przestrzeni XIX i XX w., ale również dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym będą mogli zobaczyć jak zmieniała się polska wieś i tradycje regionalne. Ważną częścią izby będą także elementy związane z dziedzictwem przemysłowym ziemi sanockiej, w szczególności z wydobyciem ropy i gazu, które do dziś mają niebagatelny wpływ na lokalną gospodarkę.
grafika poglądowa: Red., nadesłane
ZOBACZ RÓWNIEŻ: GMINA SANOK. W Raczkowej powstał nowoczesny DPS! (VIDEO, ZDJĘCIA)
źródło: Red., Urząd Gminy Sanok
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz