Sposoby na ból zęba w nocy
Kiedy ból zęba nie pozwala spać, pomóc mogą domowe sposoby. W walce pomocne są przede wszystkim leki z grupy NLPZ. Uzupełnienie mogą stanowić m.in. ziołowe płukanki i pasty do pędzlowania jamy ustnej z naturalnych składników. Warto przyjąć też odpowiednią pozycję do spania.
Leki i odpoczynek
Ból zęba potrafi szczególnie dokuczać wieczorową porą. Czasem bywa tak silny, że utrudnia zasypianie albo wybudza ze snu. Dolegliwości mogą być związane ze stanem zapalnym miazgi zębowej, bruksizmem lub być następstwem leczenia, np. kanałowego. Dodatkowo prowokować ból może również zmiana pozycji ciała na poziomą, czyli leżącą, w której efekcie wzrasta ciśnienie w tkankach i narządach głowy oraz zwiększa się przepływ krwi do mózgu. Wiele osób zastanawia się wówczas jak zasnąć z bólem zęba? Niesprzyjające jest leżenie na chorej stronie głowy, która pod wpływem swojego ciężaru dodatkowo obciąża bolące miejsce i je uciska. Optymalnym ułożeniem będzie lekkie uniesienie głowy na poduszce w pozycji na wznak lub na stronie przeciwnej do bolącego zęba.
Bez względu na przyczynę i charakter doznań warto od razu sięgnąć po domowe sposoby przeciwbólowe, które zniosą dolegliwości lub znacznie je złagodzą, umożliwiając odpoczynek. Wśród nich są m.in. leki przeciwbólowe, głównie z grupy NLPZ. Skuteczny lek oprócz ukojenia dokuczliwego uczucia kłucia, wiercenia, rozpierania czy pulsowania zęba, wycisza także dodatkowe objawy towarzyszące, jak obrzęk czy podwyższona temperatura.
Bezcenne są także płukanki ziołowe i olejki bądź domowe pasty do pędzlowania chorej okolicy. Do tych zabiegów sprawdzą się przede wszystkim szałwia i rumianek, ale też lawenda i roztwór soli. Aby przygotować np. herbaciany napar, wystarczy torebkę lub łyżkę suszu zalać gorącą wodą i odczekać aż wystygnie. Tak przyrządzonym napojem należy przepłukać kilka razy jamę ustną. Pomocne może być też rozdrobnienie ziarenka goździku lub pokrojenie ząbka czosnku i przyłożenie ich do chorego zęba na kilka minut.
Zimne kompresy i masaż
W dolegliwościach bólowych zęba, które nie pozwalają spać, sprawdzają się także zimne miejscowe okłady. Niska temperatura sprzyja ograniczeniu postępu stanu zapalnego i zmniejsza opuchliznę, m.in. obkurcza naczynia i przyspiesza lokalne krążenie krwi i limfy, co wpływa na regenerację tkanek. Kompres można przygotować ze specjalnego wkładu żelowego, który po uprzednim schłodzeniu w lodówce wystarczy przyłożyć do bolącej okolicy od strony zewnętrznej policzka. Do okładów można też wykorzystać paczkę mrożonek z domowej zamrażarki lub metalową chochlę do zupy czy dużą łyżkę. Przed zbliżeniem tych akcesoriów do skóry należy zabezpieczyć ich powierzchnię bawełnianą ściereczką kuchenną, ręcznikiem czy innym materiałem, aby nie odmrozić ciała. Zimny kompres warto utrzymywać około 15 minut.
Alternatywnym zabiegiem może być masaż kostkami lodu. W tym celu kostki można włożyć do woreczka lub owinąć tkaniną. Istotą masażu jest wykonywanie kolistych ruchów w umiarkowanym tempie w obolałej okolicy. Można także zdecydować się na ssanie kostek lodu. Warto przy tym pamiętać, że to intensywny zabieg, który może powodować nadwrażliwość. Kostką lodu można też pomasować bezpośrednio pobliskie dziąsła delikatnymi, okrężnymi ruchami.
Artykuł partnera
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: ból zęba, kompresy, lekarstwo, leki przeciwbólowe, masaże