REKLAMA

Spór o religię w ustrzyckich szkołach. Stanowisko Metropolity Przemyskiego

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz końcem listopada wystosował pismo do Metropolity Przemyskiego z prośbą o zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin lekcji religii. Jako motywację podał ratowanie finansów samorządu wskazując, że wynagrodzenia dla katechetów to niespełna pół miliona złotych w ustrzyckim budżecie. Abp Adam Szal odpisując włodarzowi Ustrzyk Dolnych nie wyraził zgody na taki krok.

 

W piśmie wystosowanym do Bartosza Romowicza Metropolita Przemyski odnosi się do Konstytucji RP i prawa rodziców do wychowania i nauczania moralnego dzieci zgodnie z ich przekonaniami. Arcybiskup dodaje, że wypowiedź włodarza wzbudziła zdziwienie i niesmak wśród społeczności katolickiej.

Powoływanie się na – być może istniejące – problemy finansowe nie brzmi w tym przypadku wiarygodnie i każe pytać o intencje – pisze w liście Metropolita Przemyski, abp Adam Szal.

Poniżej prezentujemy pełną wersję listu:

   

Bartosz Romowicz na ten oment skomentował tę odpowiedź na swoim fanpage na Facebooku, dodając infografiki.

Sprawa religii w szkołach to nie jest żadna moja walka z kościołem. Te dane to potwierdzają. Zwracając się z prośbą do Kurii Metropolitalnej liczyłem na pomoc i zrozumienie kościoła – wyznaje burmistrz Ustrzyk Dolnych.

źródło: Bartosz Romowicz/Facebook

 

Włodarz Ustrzyk Dolnych na swojej oficjalnej stronie odniósł się również do listu Metropolity, jaki przeczytano we wszystkich kościołach i kaplicach w dekanacie Ustrzyk Dolnych, które tematem była: „Troska o katechezę szkolną”   Poniżej pełna odpowiedź Bartosza Romowicza:

„Odpowiedź na Słowo Metropolity Przemyskiego. Zachęcam do zapoznania się z moją krótką odpowiedzią na słowo Metropolity Przemyskiego.

W niedzielę 8 grudnia we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne zostanie odczytane słowo Metropolity Przemyskiego na temat „Troska o katechezę szkolną”. Całość słowa dostępna jest na stronie internetowej Archidiecezji Przemyskiej.

W liście Jego Ekscelencja Arcybiskup przywołuje fakty m.in. o usunięciu religii ze szkół przez komunistów oraz jej powrocie w 1990 roku. Według Arcybiskupa następują „są coraz nachalniejsze próby wchodzenia do szkół – zwykle bez zgody rodziców – ludzi, którzy propagują ideologie sprzeczne nie tylko z wiarą katolicką, ale godzące również w ogólnie przyjęte normy społeczne i wartości narodowe”.

Zdaniem Jego Ekscelencji Arcybiskupa „jednym z celów, jaki najwyraźniej postawili przed sobą orędownicy postępującej laicyzacji, jest ograniczenie, a następnie wyrugowanie nauczania religii ze szkół. Uzasadniają to rzekomym poszanowaniem demokracji i wolą społeczeństwa”. Ponadto w słowie Arcybiskup zarzuca „manipulacje opinią publiczną”.

Jego Ekscelencja Arcybiskup w słowie nawołuje do „zaangażowania i świadectwa ludzi wierzących, zwłaszcza katolickich rodziców” oraz walki o prawdę „zwłaszcza, kiedy kwestionują ją ci, którzy zostali przez rodziców upoważnieni do współodpowiedzialności za kształtowanie postaw dzieci i młodzieży”. W słowie również podkreśla się, że „wychowanie to nie tylko kwestie ekonomiczne!”, a rodzicom zaleca nieustawanie „w poznawaniu prawdziwej, Bożej nauki w sposób systematyczny i nieskrępowany obłędem ideologii wrogich człowiekowi i chrześcijaństwu”.

Sam fakt, iż słowo Ekscelencji Arcybiskupa Adama Szala będzie odczytane obligatoryjnie we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne jest jednoznacznym potwierdzeniem, że to odpowiedź na mój wniosek o zmniejszenie wymiaru godzin lekcji religii w kolejnych latach szkolnych.

W liście do mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne- wprawdzie nie wprost, a podświadomie- zarzuca się mi chęć wyrzucenia nauczania religii ze szkół. To kompletna nieprawda i wprowadzanie wiernych w błąd. Zarzuty „manipulacji opinią publiczną” kierowane do „orędowników postępującej laicyzacji” odbieram osobiście do siebie jako autor listu do Jego Ekscelencji Arcybiskupa, podczas gdy właśnie w liście w sposób rzetelny przedstawiłem mieszkańcom miasta i gminy Ustrzyki Dolne- pomijając jakiekolwiek komentarze- dane dotyczące nauczania lekcji religii. Trudno również zgodzić mi się z oceną „orędownika postępującej laicyzacji”, przypominając chociażby fakt, że jako Burmistrz Ustrzyk Dolnych w 2017 roku byłem jednym ze współorganizatorów Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, a gmina Ustrzyki Dolne partycypowała w kosztach jego organizacji. Ponadto od początku pełnienia swojej funkcji wielokrotnie w różny sposób materialnie oraz finansowo wspierałem kościół katolicki na terenie naszej gminy.

Ponadto pragnę podkreślić jeszcze raz, że jeśli tylko księża, katecheci czy siostry zakonne- w przypadku obniżenia wymiaru do jednej godziny lekcji relgii w tygodniu- będą chcieli przeprowadzić dla uczniów naszych szkół drugą lekcję religii w tygodniu w ramach zajęć dodatkowych i niepłatnych z budżetu gminy Ustrzyli Dolne, to gmina Ustrzyki Dolne udostępni nieodpłatnie sale w szkołach oraz zajmie się stroną organizacyjną (jak np. ułożenie tych lekcji w planie lekcji). Koszty administracyjne utrzymania budynku szkoły dla tych lekcji poniesie gmina Ustrzyki Dolne.

Zachęcenie do walki o wiarę przez rodziców katolickich to w mojej ocenie nic innego jak namowa do sprzeciwu społecznego przeciwko mojej propozycji. To sprowadzenie dyskusji do problemu światopoglądowego, jak dążą do tego media prawicowe oraz lewicowe. To nie próba rozwiązania sytuacji z korzyścią dla wszystkich stron, a chęć skierowania na mnie negatywnych ocen przez mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne.

Jan Paweł II podczas spotkania 19 sierpnia 1989 r. z młodzieżą w Santiago de Compostella powiedział, że „powołaniem chrześcijanina jest służba braciom i społeczeństwu, umacnianie i ochrona godności każdej ludzkiej istoty, szacunek dla praw osoby i ich obrona, budowanie trwałego i autentycznego pokoju opartego na braterstwie, wolności, sprawiedliwości i prawdzie”. Liczę, że w dalszych etapach dyskusji nt. mojego wniosku wszyscy- a zwłaszcza hierarchowie kościoła- będą kierować się słowami naszego św. Jana Pawła II.”

  Pełna treść listu Metropolity dostępna jest na stronie archidiecezji: przemyska.pl.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Burmistrz Ustrzyk Dolnych chce okrojenia lekcji religii w szkołach? Samorząd szuka oszczędności

USTRZYKI: Burmistrz chce redukcji lekcji religii. „Nie pytał rodziców o zdanie” (LIST OTWARTY)

 

źródło: romowicz.pl

Załączone zdjęcie pochodzi ze Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które odbyło się w kwietniu 2017 roku w Ustrzykach Dolnych. Autor zdjęcia: Damian Kandefer, źródło: https://przemyska.pl/2017/04/09/idzcie-i-gloscie/

10-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)