REKLAMA

Skansen w Sanoku teraz dostępny dla niewidomych i niedowidzących (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaprezentowano nowy produkt turystyczny dla osób niewidomych i słabowidzących. W wydarzeniu uczestniczyła Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Ponad podziałami – nowy produkt turystyczny w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku” to projekt mający na celu udostępnienie infrastruktury oraz obiektów sanockiego skansenu dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki wyposażeniu w audiodeskrypcję Rynek Galicyjski, mieszczący się na terenie muzeum, jako pierwszy obiekt kulturalny w Polsce, zostanie udostępniony osobom z ograniczoną zdolnością widzenia.

Nowa ścieżka została wyposażona w 18 znaczników ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablice tyflograficzne – czyli specjalne tablice, umożliwiające dotykowe odczytanie tekstu lub grafiki – przedstawiające plan rynku oraz miejsca przed skansenem.

Ponadto tablice tyflograficzne zostały umieszczone przed wybranymi obiektami, zwiększając do nich dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

W ramach projektu zakupiono także przenośny pojazd, umożliwiający osobom niepełnosprawnym poruszających się na wózkach inwalidzkich, łatwiejszy dostęp do obiektów znajdujących się na Rynku Galicyjskim. Tym samym jest to kolejny szlak turystyczny sprzyjający dostępności, zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego.

W programie wydarzenia znalazła się szczegółowa prezentacja nowego szlaku. Dodatkowo ratownicy z GOPR Bieszczady, w ramach akcji Bezpieczne Góry z GOPR, zaprezentowali prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy.

Podczas trwania imprezy na gości czekała specjalna strefa gier wielkoformatowych skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także odbyła się projekcja filmów „Zobaczyć Podkarpacie”. Dzień zwieńczyły koncerty: „Karpackie Inspiracje” zespołu Transkapela i Goście, a następnie występ zespołu Drewutnia. Co ważne, członkami tego zespołu są osoby z niepełnosprawnością wzroku, którzy jak nikt inny potrafią przenieść odbiorcę w świat muzyki.

W poprzednich latach Województwo Podkarpackie we współpracy z bieszczadzkim GOPR-em przystosowało trzy szlaki turystyczne dla osób niewidomych i słabowidzących.

Jako pierwsza powstała ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” – innowacyjny projekt w skali całej Polski o długości 4,5 km w Beskidzie Niskim został wyposażony w 18 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia. Szlak „Zobaczyć Bieszczady” to szlak typowo górski. Został wytyczony w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, prowadzi na wieżę w Jeleniowatym i wyposażony został w 15 urządzeń ułatwiających poruszanie. Trzecia ścieżka to „Zobaczyć Solinę” udostępniona została w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa. Na wytyczonej trasie znajduje się m.in. szybowisko oraz wieża na Holicy. Innowacją przy tej ścieżce są rowery tandemy, z których korzystają osoby z problemami wzrokowymi wraz z przewodnikiem.

 

źródło: UMWP
Foto: MBL/ Paweł Królikowski


24-09-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)