REKLAMA

SANOK: Prokuratura zleca czynności sprawdzające w sprawie PBS

SANOK / PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Sanoku zleciła Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku przeprowadzenie czynności sprawdzających w związku z aktualną sytuacją w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Celem jest weryfikacja podejrzenia popełnienie przestępstwa z art. 296 kodeksu karnego, który mówi o wyrządzeniu szkody w obrocie gospodarczym.

W środę 22 stycznia Prokuratura Rejonowa w Sanoku wszczęła postępowanie sprawdzające związane z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym. Od piątku 17 stycznia PBS przechodzi przymusową restrukturyzację przeprowadzaną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działania te zostały podjęte ze względu na olbrzymie zadłużenie placówki, szacowane przez BFG na 180 mln zł. Czynności w ramach postępowania podejmują policjanci z KPP Sanok.

Jak podaje RMF24 prokuratura będzie chciała sprawdzić m.in. czy doszło do przestępstwa niegospodarności na wielką skalę. Śledczy będą też dążyć do ustalenia liczby poszkodowanych osób i zakresu poniesionych strat. – Kolejną sprawą jest to, czy odpowiednio zabezpieczono fundusze publiczne, czyli środki, które w Podkarpackim Banku Spółdzielczym trzymały samorządy – czytamy na RMF24.pl.

Poszkodowanych w całej sprawie jest ponad 30 jednostek samorządu terytorialnego. Ich straty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Wiadomo już, że szkody nie ominą Gminy Miasta Sanoka i Powiatu Sanockiego. Oba samorządy stracą po około 4 mln zł. Włodarze liczą jeszcze na pomoc w odzyskaniu środków, którą zadeklarowała wojewoda podkarpacki.

Art. 296 kodeksu karnego mówi o wyrządzeniu szkody w obrocie gospodarczym. &1 brzmi: Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Grafika poglądowa / archiwum Esanok.pl

23-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)