Sanok pierwszym, bezemisyjnym miastem w Polsce?
SANOK / PODKARPACIE. Od początku 2028 roku Sanok może dysponować systemem ciepłowniczym opartym na odnawialnych źródłach energii, tym samym stając się pierwszym, bezemisyjnym miastem w Polsce. Inwestycja ma zostać sfinansowana ze źródeł pozabudżetowych, takich jak dotacje i granty oraz z inwestycji prywatnych. Realizacją tego projektu zajmuje się już spółka celowa Hydro Sanok. Jej prezeską została właśnie Agnieszka Leszczyńska, kierująca jednocześnie większościowym udziałowcem Hydro Sanoka, czyli Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej (SPGK).
Program dekarbonizacji ciepłownictwa Sanoka przewiduje lokalną produkcję energii ze źródeł odnawialnych i wykorzystanie jej do produkcji ciepła, odciążając budżet miasta i poprawiając jakość życia jego mieszkańców.
– Dzięki stabilizacji kosztów ciepła produkowanego przez źródła energii należące do spółki oraz ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, obciążających budżet miasta Sanoka ze względu na konieczność zakupu uprawnień do emisji CO₂, możliwe będzie znaczące odciążenie miejskich finansów. Aktualnie finalizujemy przygotowania, aby w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy rozpocząć realizację tej inwestycji. – informuje Agnieszka Leszczyńska, prezeska Hydro Sanok i SPGK.
Projekt zakłada budowę farm fotowoltaicznych na blisko 100 hektarach gruntów wokół Sanoka, co umożliwi lokalną produkcję zielonej energii elektrycznej. W ramach inwestycji planowane jest również zastąpienie dotychczasowych kotłów węglowych ich elektrycznym odpowiednikiem, zasilanym własną energią z odnawialnych źródeł. Realizacja projektu pozwoli znacząco ograniczyć emisje związane z ciepłownictwem oraz zapewni stabilność kosztów ogrzewania dla mieszkańców w perspektywie długoterminowej. Energia elektryczna w okresie niższego zapotrzebowania na ciepło umożliwi produkcję zielonego (odnawialnego) wodoru. Jeśli miasto zdecyduje się na zakup autobusów napędzanych wodorem, surowiec ten może posłużyć do ich zasilania. Jednak w pierwszej kolejności wodór zostanie dostarczony odbiorcom przemysłowym, co pozwoli im spełnić wymogi dekarbonizacji narzucane przez Unię Europejską.
Podczas prezentacji najnowszej wersji Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) – jednego z kluczowych dokumentów strategicznych dla sektora energetycznego – przedstawiciel resortu środowiska jasno podkreślił, że docelowym modelem transformacji ciepłownictwa jest jego pełna elektryfikacja.
– Tę wizję odzwierciedla właśnie sanocki projekt, który zakłada jego pełną elektryfikację poprzez własne źródła odnawialne – mówi Agnieszka Leszczyńska.
Transformacja energetyczna Sanoka to korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i lokalnej gospodarki. Stabilizacja kosztów energii, uniezależnienie się od wahań cen surowców energetycznych, takich jak węgiel i gaz oraz redukcja kosztów zakupu uprawnień do emisji CO₂ (ETS), odciążą budżet miasta i jego mieszkańców. Realizacja projektu stworzy też nowe miejsca pracy i przyciągnie inwestorów, zwiększając w ten sposób atrakcyjność miasta jako miejsca do życia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Koszt projektu szacowany jest na maksymalnie 726 mln złotych i ma zostać sfinansowany w całości ze źródeł zewnętrznych, takich jak granty, dotacje i inwestycje prywatne, dzięki czemu nie obciążyłem w ogóle budżetu miasta. Partnerem technologicznym miasta Sanoka jest polska firma Hynfra, specjalizująca się w rozwijaniu projektów opartych o zielone technologie.
– Naszym celem jest stać się jednym z pionierów transformacji w kierunku nowoczesnych źródeł energii wśród polskich samorządów. Nasz model dekarbonizacji ciepłownictwa może być punktem odniesienia dla innych miast i miasteczek w Polsce, które pragną odejść od konwencjonalnych, wysoce emisyjnych źródeł energii opartych na węglu – podkreśla Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.
Hydro Sanok to spółka celowa powołana w celu wdrożenia i rozwoju projektu transformacji energetycznej w mieście Sanok. Kontrolę nad nią sprawuje miasto za pośrednictwem większościowego udziału miejskiej spółki komunalnej SPGK. Hydro Sanok dysponuje już szczegółowym studium wykonalności, obejmującym analizy ekonomiczne, prawne, technologiczno-techniczne oraz projekt podstawowy. Wkrótce spółka złoży wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Po zakończeniu wszystkich formalności przygotowawczych, planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych, które mają potrwać do końca 2027 roku. Uruchomienie operacyjne zaplanowano na luty 2028 roku.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz