REKLAMA

SANOK. Kontrola sanepidu w sprawie żywego chrząszcza w bułce. Co stwierdzono? (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Znamy wyniki kontroli przeprowadzonej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sanoku w sprawie żywego chrząszcza znalezionego w pieczywie kupionym w ubiegłym tygodniu w jednym z sanockich sklepów. Co ustalili inspektorzy?

Przypomnijmy, że informację o owadzie, który pojawił się w zakupionym produkcie spożywczym otrzymaliśmy w ubiegły wtorek. Pisaliśmy o tym tutaj: SANOK. Żywy robal w bułce! „Prawie go ugryzłem…” (ZDJĘCIA).

Przykrą niespodziankę podczas śniadania sfotografował klient jednego z sanockich sklepów spożywczych.

Dzisiaj znalazłem to podczas jedzenia produktu z jednego ze sklepów. Robal był żywy – napisał do nas Internauta. – Chrząszcz był wewnątrz bułki, prawie go ugryzłem – dodaje.

Nasz Czytelnik zaznaczył, że sprawę zgłosił w sklepie oraz w sanepidzie. Otrzymał zwrot środków za zakupione pieczywo.

Jeśli chodzi o sanepid, to została przeprowadzona szczegółowa kontrola. Poznaliśmy jej efekty.

Informację z protokołu pokontrolnego przekazuje nam Maria Smarzewska z upoważnienia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku Marty Żaczek.

W dniu 06.07.2021 r. niezwłocznie po telefonicznej interwencji klienta dotyczącej zakupu pieczywa z żywym owadem (chrząszcz), przeprowadzona została kontrola sanitarna w sklepie, w którym pieczywo zostało zakupione. W czasie kontroli szczegółowo skontrolowano wszystkie pomieszczenia sklepu, sprawdzono regały z pieczywem, półki, kosze, urządzenia do krojenia pieczywa, szafki, sprzęt porządkowy – utrzymane czysto, odpady usuwane z pomieszczeń na bieżąco, nie znaleziono śladów obecności szkodników, nie stwierdzono również żadnych owadów latających. Również na pieczywie znajdującym się na regałach nie stwierdzono żadnych owadów. Obiekt nowy, w dobrym stanie techniczno-sanitarnym, wszystkie łączenia ścian, sufitów i posadzki szczelne. Sprawdzono drzwi i teren od strony zaplecza – teren utwardzony, uporządkowany, drzwi szczelne, zamknięte. Skontrolowano również samochód przeznaczony do transportu pieczywa – nie stwierdzono nieprawidłowości. Obiekt posiada procedury zabezpieczenia przed szkodnikami. Na bieżąco prowadzone są zapisy wynikające z procedur HACCP.

Trudno stwierdzić w jaki sposób i w którym momencie żywy chrząszcz znalazł się na pieczywie. Obecność owada była przypadkowa i incydentalna.

W wyniku kontroli ustalono, że kilka minut po zakupie klient wrócił do sklepu w celu zgłoszenia zaistniałej sytuacji. Personel zwrócił pieniądze za produkt i poinformował o tym incydencie właściciela. Pieczywo to zostało wycofane z obrotu i przekazane do utylizacji. Zobowiązano personel sklepu do prowadzenia wnikliwszej kontroli wewnętrznej sklepu, w tym jakości podawanego klientom pieczywa. Jednocześnie informujemy, że z naszej strony zostanie wzmożony nadzór nad piekarnią i podległymi jej placówkami, aby zapobiec wystąpieniu podobnej sytuacji w przyszłości.

O wynikach kontroli poinformowano skarżącego drogą e-mailową.


foto (2): nadesłane

12-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)