RZESZÓW. ŚWIAT. Rzeszów i Warszawa reprezentują Polskę w Japonii w rozmowach o walce z kryzysem
RZESZÓW. ŚWIAT. Rzeszów i Warszawa reprezentują Polskę w Japonii w rozmowach o walce z kryzysem
Problemy dotykające dzisiejszego świata, także Ukrainy i Polski w kontekście konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą są tematem przewodnim szkolenia trwającego w japońskiej Hiroszimie. Jego organizatorem jest Bank Światowy.
Wydarzenie odbywa się w dniach 13-16 marca. W jego ramach Bank Światowy Tokyo Development Learning Centre (TDLC) organizuje osobistą wymianę wiedzy między Europą i Azją Środkową (ECA) a Japonią. Hasło przewodnie to „Urban Crisis to Opportunity” (UCO). Szkolenie zorganizowano, aby wymienić doświadczenia jego uczestników w kwestii radzenia sobie z różnego rodzaju kryzysowymi sytuacjami. Jak wskazują jego organizatorzy, wiele miast w Europie i Azji Środkowej zmaga się obecnie z wielorakimi i nakładającymi się na siebie problemami – od konfliktów (zwłaszcza trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej), zmian klimatu, katastrof, pandemii, niestabilności politycznej, braku bezpieczeństwa żywnościowego, szoku energetycznego, przymusowych wysiedleń, rosnącej inflacji po kryzys ekonomiczny.
Polskę na międzynarodowym forum reprezentują delegacje z Rzeszowa i Warszawy, które w Japonii przebywają na koszt Banku Światowego. Rozmowy nieprzypadkowo odbywają się w Hiroszimie, która wymagała odbudowy po wybuchu bomby atomowej. Japonia dzieli się także swoimi doświadczeniami związanymi w sytuacją kryzysową, jaka nastała w wyniku awarii elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku.
– My zaprezentowaliśmy działania jakie podjęliśmy, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy i poradzić sobie ze skutkami wojny w tym kraju – mówi Kamil Czyż, dyrektor wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.
Wizyta delegacji z Rzeszowa jest istotna także ze względu na plany, jakie Bank Światowy ma wobec Rzeszowa w kontekście dalszej pomocy i przyszłej odbudowy Ukrainy. Stolica Podkarpacia chce brać w tym procesie aktywny udział, a rozmowy trwające obecnie mają pomóc poczynić pierwsze ustalenia w tej sprawie.
Podczas cyklu spotkań zaplanowanych do czwartku poruszane będą także kwestie planowania miast odpornych na rozmaite kryzysy. Problemy, z jakimi borykają się obecnie ośrodki miejskie na całym świecie są również okazją do ponownego wymyślenia i modernizacji miast, aby sprostać długoterminowym wyzwaniom związanym z rozwojem i zbudować silniejszą, bardziej ekologiczną i bardziej sprawiedliwą infrastrukturę, systemy i instytucje, które mogą skutecznie pomóc w przygotowaniu, reagowaniu i dostosowywaniu się do istniejących i przyszłych kryzysów. Japońskie miasta, takie jak Hiroszima, które w przeszłości radziły sobie z wieloma kryzysami i przekształciły się w bardziej ekologiczne i odporne miasta, jakimi są dzisiaj, mają cenne lekcje dla miast ECA, które są obecnie w konflikcie (takie jak miasta ukraińskie) lub zmagają się z wieloma kryzysami.
W związku z tym sympozjum jest dla zespołów ECA okazją do uczenia się na japońskich doświadczeniach, w szczególności na doświadczeniach miasta Hiroszima w wychodzeniu z kryzysu.
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: inwestycje, Japonia, miasto, prezydent, rzesżów
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz