REKLAMA

Rolnicy zablokowali wjazd na posesję Marka Kuchcińskiego! (VIDEO, ZDJĘCIA)

Rolnicy zablokowali wjazd na posesję Marka Kuchcińskiego! (VIDEO, ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Rolnicy z Podkarpacia, ale też całej Polski, nie kryją zdenerwowania. Czują się oszukani przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich dniach demonstrowali niezadowolenie wobec polityki PiS, zezwalającej m.in. na wjazd do Polski niekontrolowanego zboża technicznego z Ukrainy. Jest ono tańsze niż u polskich rolników, jednak jego stan i wartość są dużo gorsze niż polskie.

Rolnicy i działacze AGROunii wysypali plewy kukurydzy w Przemyślu, przed rodzinnym domem Marka Kuchcińskiego, posła i szefa kancelarii premiera z PiS. Oprócz tego odwiedzili też innych polityków partii rządzącej na Podkarpaciu: posłów PiS Teresę Pamułę oraz Tadeusza Chrzana.

Zrobiliśmy to, bo rząd gwarantował nam wyższe ceny zbóż, a dziś są one tragiczne. Oprócz tego politycy PiS namawiali nas do kupowania nawozów po zawyżonych cenach. Politycy muszą zacząć traktować nas poważnie. To co pokazaliśmy to tylko przedsmak tego, co zrobimy jeśli politycy nie wezmą się do roboty – mówi Błażej Bieniasz, działacz AGROunii z Podkarpacia.

Zabawa się skończyła. Koniec naszego słuchania, że będzie lepiej. Politycy nie rozwiązali problemu z napływem zboża z Ukrainy. Niech Kuchciński i inni politycy PiS wiedzą, że niedługo w Polsce zostaną tylko plewy. My już wiemy, że PiS nie reprezentuje polskiej wsi. W ciągu rządów PiS upadło ok. 200 tysięcy gospodarstw rolnych. PiS niszczy produkcje żywności w Polsce. Nie możemy sobie na to pozwolić w trakcie kryzysu żywnościowego. Nie możemy pozwolić sobie na to, by uzależniać się od przywozu jedzenia z zagranicy. Dziś widzimy skutki nieudolnej polityki rządu- drożyzna i inflacja. Ta akcja to dopiero początek. Rolnicy są wkurzeni i wręcz mają pretensje o to, że strajki są zbyt łagodne – mówi Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Oburzeni rolnicy zapowiadają kolejne działania.

Rolnicy nabrali wiary i pewności siebie po interwencji na granicy posła Roberta Winnickiego. Przypomnijmy, w poniedziałek w Medyce gościł poseł Winnicki, który dokonał interwencji poselskiej na przejściu granicznym.

Poseł Konfederacji mówił: – Minister rolnictwa i cały rząd PiS jest bezpośrednio odpowiedzialny za tragiczną sytuację na rynku zbożowym. Zboże techniczne nie podlega kontroli, a ziarno, które wjeżdża do Polski nie musi spełniać żadnych norm. Według naszych informacji ukraińskie zboże zawiera pozostałości pestycydów, jest zanieczyszczone, a często stojąc kilka dni w niezabezpieczonych wagonach pleśnieje. Przez zalew ukraińskiego zboża spadają ceny skupu, a polscy rolnicy stoją przed widmem bankructwa. To zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

W imieniu Konfederacji i przedstawicieli środowisk rolniczych, poseł Winnicki zażądał uszczelnienia polskiej granicy tak, „żeby to zboże rzeczywiście przejeżdżało niewyładowywane”.

Obecny poziom kontroli jest fikcją. Obecnie nie ma kontroli; rząd nie wie, co jest wwożone, nie kontroluje tego, nie wie, co Polacy potem dostają na stół – oskarżał.

Odnosząc się do zapowiadanych przez rząd korytarzy tranzytowych, Winnicki ocenił, że „rząd nie zrealizował w żadnym stopniu tego, żeby zboża ukraińskie było transportowane do portów i wywożone tam, gdzie jest jego docelowe miejsce, gdzie powinno trafić”.

Bo jest produkowane teoretycznie na rynki afrykańskie na przykład i w inne miejsca świata. Tak, tam to zboże powinno trafić – podkreślił.

Po naszym ostatnim spotkaniu z rolnikami w Radymnie i kontroli poselskiej na granicy Roberta Winnickiego w Medyce, koledzy rolnicy nabrali więcej odwagi i przeszli do działania. Brawo! Tak wyglądała dziś rano brama wjazdowa do posesji Marka Kuchcińskiego w Przemyślu – napisał na Twitterze Tomasz Buczek z Konfederacji.

 

Rolnicy zablokowali wjazd na posesję Marka Kuchcińskiego. To zademonstrowanie niezadowolenia wobec polityki PiS, zezwalającej na wjazd do Polski niekontrolowanego zboża technicznego z Ukrainy. Nadal nikt nie panuje nad ilością i jakością importowanego ziarna – dodała Anna Bryłka, prawnik i historyk, wiceprezes Ruchu Narodowego.

 

Do sprawy wrócimy.

źródło: materiały nadesłane

video: AGROunia – Fb / nadesłane


16-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)