REKLAMA

Profilaktyka 40 PLUS – Podkarpacie na drugim miejscu w Polsce. Ważne! Badanie możesz powtórzyć

POLSKA / PODKARPACIE.  Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest aby wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie. Warto z takich badań skorzystać – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Szczególnie, że program Profilaktyka 40 PLUS został przedłużony do 30 czerwca 2024 r. Od 1 lipca tego roku można zapisać się na bezpłatne badania w ramach tego programu przez centralną eRejestrację. Co ważne, osoby które ukończyły 40 lat, mogą wykonać badania ponownie, jeśli od pierwszych minęło 12 miesięcy.

Na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS można się zapisać na trzy sposoby:

– przez Internetowe Konto Pacjenta,

– przez infolinię centralnej e-Rejestracji (numer tel. 989, dostępny we wszystkie dni tygodnia w godzinach 7:00-20:00),

– w placówce, w której można wykonać badania.

Placówki, które realizują program Profilaktyka 40 PLUS, przekazują systematycznie do centralnej eRejestracji listy dostępnych terminów badań, a Pacjent może wybrać datę i godzinę, która mu najbardziej odpowiada. Na terenie Podkarpacia w programie uczestniczą 144 placówki. Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Zakres jest ustalany na podstawie wypełnionej przed badaniem ankiety.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

– morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,

– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,

– stężenie glukozy we krwi,

– AlAT, AspAT, GGTP, –

poziom kreatyniny we krwi,

– badanie ogólne moczu,

– poziom kwasu moczowego we krwi,

– krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),

– pomiar ciśnienia tętniczego,

– pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

– morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi,

– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,

– stężenie glukozy we krwi,

– AlAT, AspAT, GGTP,

– poziom kreatyniny we krwi,

– badanie ogólne moczu,

– poziom kwasu moczowego we krwi,

– krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),

– PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity,

– pomiar ciśnienia tętniczego,

– pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

W realizacji programu na Podkarpaciu jesteśmy na bardzo dobrym miejscu, a w liczbie zrealizowanych badań, wyprzedza nas tylko województwo lubelskieinformuje rzecznik, dodając że na terenie Lubelszczyzny zrealizowano 224 390 badań, na terenie Podkarpacia 208 169 badań, a w województwie mazowieckim 201 931 badań. Jest również duża liczba ankiet, które Pacjenci rozpoczęli lecz jeszcze ich nie ukończyli. Warto pamiętać, że dopiero po jej wypełnieniu i zatwierdzeniu, można wygenerować e-skierowanie i tym samym skorzystać z bezpłatnego pakietu badań. Takich oczekujących ankiet jest niemal 60 tysięcy w naszym województwie. Pierwsze miejsce na Podkarpaciu zajmuje Rzeszów łącznie z powiatem rzeszowskim: 38 293 wykonanych badań, następnie powiat mielecki: 18 313 badań, dębicki: 13 195, przeworski: 10 775 oraz jarosławski: 10 544 badań. Podsumowując, Rafał Śliż przyznaje, że z badaniami profilaktycznymi jest poważny problem. Są możliwe i łatwe do wykonania, nie trzeba na nie skierowania od lekarza a mimo tego, nadal wiele osób nie chce z nich skorzystać. Zrzucamy winę na brak czasu, odkładamy własne zdrowie na późniejszą chwilę, zapominając że zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Szukajmy pretekstu aby zrobić badanie profilaktyczne, a nie wymówek aby ich nie robić! Każda z tych ponad 208 tysięcy osób, które wzięły udział już wie, czy podstawowe badania wskazują na pełnię zdrowia, czy też ze zdrowiem nie jest wszystko w porządku. Samo badanie trwa kilka minut, to naprawdę niewiele czasu. Ewentualne problemy zdrowotne zajmą go o wiele więcej.

źródło: materiały nadesłane / NFZ

grafika: Ministerstwo Zdrowia

03-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)