REKLAMA

PODKARPACIE. Spadła liczba zachorowań na grypę

PODKARPACIE. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała dane związane z zachorowaniami na grypę w województwie podkarpackim w sezonie 2020/2021. Wynika z nich, że od 1 października do 7 grudnia br. w województwie podkarpackim stwierdzono o ponad połowę mniej zachorowań na grypę, niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.

0009R5HH7VR6NPOB-C123-F4

Foto: pixabay.com

Zgodnie z danymi, jakie we wtorek przedstawiła Zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, lekarz Anna Kalandyk-Dusza, na Podkarpaciu w okresie od 1 października 2020 roku do 7 grudnia 2020 roku odnotowano 7 457 zachorowań na grypę. To o wiele mniej, niż w poprzednim sezonie, kiedy wykryto 15 221 zachorowań.

  Przechwytywanie_92

Foto: dane WSSE w Rzeszowie

   

  • Sytuacja w kraju

Podobnie sytuacja kształtuje się, biorąc pod uwagę statystyki krajowe. Od 1 października 2020 roku do 7 grudnia 2020 roku w Polsce odnotowano 555 415 zachorowań na grypę. W analogicznym okresie w poprzednim sezonie wykryto ponad jeden milion zachorowań.

Przechwytywanie2_14

Foto: dane WSSE w Rzeszowie

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Jej niebezpieczeństwo polega głównie na możliwości wystąpienia licznych powikłań. Najczęstsze jej objawy to: gorączka, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, a także kaszel i duszności.

Grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami na przykład serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.

Zarażenie wirusem grypy następuje poprzez drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle. Grypa jest przenoszona poprzez kontakt bezpośredni, ponieważ na przykład zakrycie ust ręką przy kichaniu, czy kasłaniu, powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem (kasłanie powinno odbywać się w zgięcie łokciowe). Dlatego warto pamiętać o częstym myciu rąk.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Ministerstwo Zdrowia

13-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)