REKLAMA

PODKARPACIE: Kolejni terytorialsi ukończyli szkolenie

PODKARPACIE. W piątek 9 czerwca 2023 r., ochotnicy odbywający tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dla kandydatów do 3 Podkarpackiej Brygady OT zdawali egzamin po tzw. pętli taktycznej. W czasie całodniowych zajęć musieli sprostać zadaniom, które weryfikowały ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia w Nowej Sarzynie oraz na podkarpackich strzelnicach.

Głównym celem egzaminu zwieńczającego tzw. „szesnastkę”, było podsumowanie zdobytych umiejętności podczas szkolenia podstawowego. Bezpieczne posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładowanie magazynka na czas czy ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać ochotnicy z Podkarpacia.

W trakcie całego marszu podczas zadań na poszczególnych punktach, szkolący się wielokrotnie musieli liczyć na siebie nawzajem. Wspierać się i pomagać sobie, aby pozytywnie zaliczyć pętlę taktyczną.

– Wśród rekrutów widziałem ogromny zapał do działania. Szkolenie podstawowe wymaga ogromnego wysiłku fizycznego i wytrzymałości psychofizycznej. Przygotowane zagadnienia miały na celu sprawdzenie nabytych umiejętności jak m.in.: praca na mapie, pokonywanie terenu różnymi sposobami, wykonywanie okopu, przekazywanie sobie sygnałów czy reakcja na kontakt ogniowy. Należy pamiętać że pełne wyszkolenie żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata, ale już po około roku kandydaci zaczynają uczyć się konkretnej specjalizacji. Najbliższy rok szkoleniowy pokaże jakie są atuty nowych kandydatów do służby – tłumaczy por. Grzegorz Piróg – dowódca szkolenia podstawowego.

Egzaminu nie ułatwiała pogoda, przede wszystkim wysoka temperatura, trudne warunki terenowe, zmęczenie oraz „duch”, który zaskakiwał żołnierzy kolejnymi wyzwaniami. To ostatni egzamin organizowany przed uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godz.11:00 na Placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Ślubowanie ochotników odbędzie się w obecności rodzin, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia. Po przysiędze nowi żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

***

Zainteresowani kandydaci do wstąpienia w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do rekruterów https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Kolejne szkolenie startuje już 24 czerwca w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Pracuj, studiuj, ucz się i zdobywaj doświadczenie wojskowe w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT.

***

Tekst:
ppor. Magdalena Mac
Oficer Prasowy 3 PBOT

Zdjęcia:
3 PBOT
materiały nadesłane


10-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)