REKLAMA

Podatek katastralny w Polsce? Ministerstwo Finansów zdradza szczegóły

W dyskusji publicznej coraz częściej pojawiają się odniesienia do podatku katastralnego, którego wdrożenie proponuje część ekspertów. Byłaby to prawdziwa rewolucja dla Polaków posiadających własne nieruchomości, jednak czy do niej dojdzie? Ministerstwo Finansów wypowiedziało się na ten temat.

Czym jest podatek katastralny

Dyskusje o wprowadzeniu podatku katastralnego powracają w Polsce regularnie, jednak jak na razie żaden z dotychczasowych rządów nie zdecydował się na jego wprowadzenie. Przypomnijmy, że – w uproszczeniu – tego rodzaju danina polega na płaceniu podatku od wartości nieruchomości, którego wysokość wynosi z reguły kilka procent; w wielu krajach jest to nawet mniej niż 1%. Tymczasem w Polsce podatek od mieszkań, domów i gruntów jest płacony w odniesieniu do ich powierzchni i bez uwzględnienia realnej wartości.

Z teoretycznego punktu widzenia podatek katastralny wydaje się sprawiedliwy, ponieważ bierze pod uwagę kluczową, rzeczywistą właściwość nieruchomość, która dobrze oddaje jej wartość, bo powierzchnia z pewnością takim wskaźnikiem nie jest. Obecnie właściciel popegeerowskiego mieszkania o powierzchni 60 m² na podkarpackiej wsi płaci bowiem z tego tytułu większy podatek niż milioner wynajmujący kawalerkę w centrum Warszawy. Tyle teorii, ponieważ praktyka dowodzi, że podatek katastralny ma również wady.

Podstawową zmianą po wprowadzeniu tego rozwiązania w Polsce mogłoby być zwiększenie obciążenia podatkowego obywateli. Istnieje ryzyko, że większość nieruchomości zostałaby objęta o wiele boleśniejszymi dla portfela daninami niż obecnie, co dla gorzej uposażonych osób – np. emerytów czy rodzin, dla których jedynym sposobem finansowania zakupu nieruchomości jest kredyt hipoteczny – mieszkających w atrakcyjnych lokalizacjach mogłoby się skończyć prawdziwą katastrofą finansową. Dlatego wejście w życie podatku katastralnego musi być bardzo dobrze przemyślane, z uwzględnieniem wszelkich skutków dla społeczeństwa, poszczególnych grup obywateli i gospodarki. Czy jednak zapowiada się, że w najbliższym takie rozwiązanie zostanie wprowadzone?

Podatek katastralny w Polsce? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Podatek katastralny od lat funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Szwecji czy Hiszpanii. W niektórych państwach objęte są nim wszystkie nieruchomości niezależnie od liczby i wartości, a w innych obowiązują różnego rodzaju wyjątki, np. pierwsze mieszkanie bądź nieruchomość poniżej określonej wartości nie są objęte daniną. Na temat wprowadzenia podatku katastralnego w 2021 r. wypowiedziało się również Ministerstwo Finansów.

Zgodnie ze słowami wiceministra Jacka Sarnowskiego, rząd nie planuje uchwalenia przepisów skutkujących zmianą zasad obliczania podatku od nieruchomości, co znaczy, że obecny system w najbliższych latach prawdopodobnie się utrzyma. Życie pokazuje jednak, że słowa polityków nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości, a to, co było wykluczane wczoraj, jutro może być wprowadzane w życie.

Nie warto zresztą postrzegać podatku katastralnego jako zagrożenia, ponieważ umiejętne zastosowanie tego mechanizmu może przełożyć się wręcz na niższe obciążenia podatkowe dla przeciętnych obywateli, np. poprzez ustanowienie minimalnej wartości nieruchomości do opodatkowania lub ustalenie, że pierwsze mieszkanie nie jest objęte daniną. Podatek to tylko narzędzie i wyłącznie od państwa zależy, czy posłuży się nim korzystnie dla społeczeństwa. Podobny mechanizm działa np. w przypadku karty kredytowej, której umiejętne stosowanie ma same zalety. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/darmowa-karta-kredytowa/.

 

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

24-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook