REKLAMA

Ogromne pieniądze na rozwój w budżecie Podkarpacia na 2022 (ZDJĘCIA)

Ogromne pieniądze na rozwój w budżecie Podkarpacia na 2022 (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Listopadową sesję sejmiku, jak zwykle o tej porze roku, zdominowały sprawy budżetu Podkarpacia. Marszałek Władysław Ortyl zaprezentował radnym województwa  założenia najważniejszego – spośród wszystkich przedstawianych w ciągu roku na posiedzeniach lokalnego parlamentu – dokumentu, fundamentalnego dla funkcjonowania samorządu województwa.

01_27
 W budżecie na 2022 rok plan dochodów województwa ustalony został w wysokości 1,4 mld złotych. Wydatki województwa w 2022 roku mają z kolei pochłonąć nieco ponad 1 mld 560 mln złotych. Wydatki bieżące wyniosą 768,7 mln zł, co stanowi 49,3% wydatków ogółem. Natomiast wydatki majątkowe tzw. inwestycyjne zaplanowano w kwocie 791,4 mln zł, co stanowi 50,7% wydatków ogółem.

Szczegółową prezentację wizualną założeń budżetu przedstawiła radnym województwa skarbnik województwa Janina Jastrząb.

-Proszę zauważyć, że nie zakładamy ani kredytów, ani zaciągania pożyczek, ani obligacji. Deficyt budżetowy na poziomie 157,9 mln złotych będzie finansowany ze środków pochodzących z rozliczenia 2020 roku i środków pochodzących ze spłat pożyczek udzielonych z budżetu – zaznaczyła skarbnik województwa Janina Jastrząb.

 fr06

Wydatki majątkowe zostały zaplanowane jako inwestycje wieloletnie i jednoroczne. Na inwestycje wieloletnie ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2045 zaplanowano w 2022 roku kwotę 593,9 mln zł. Natomiast wydatki majątkowe na inwestycje jednoroczne zostały zaplanowane w wysokości 197,5 mln.

Znaczące środki budżetowe przeznaczone zostaną na inwestycje drogowe, dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji dróg wojewódzkich, chodników i tras rowerowych, zakupów elementów bezpieczeństwa ruchu oraz inwestycji w zaplecze techniczne, służące utrzymaniu dróg wojewódzkich. Wydatki na inwestycje dotyczące dróg wojewódzkich wyniosą ponad 477 mln zł.

Wśród inwestycji drogowych, które realizowane będą w 2022 roku są rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 878 Stobierna – Rzeszów – Dylągówka, na odcinku od ul. Lubelskiej w Rzeszowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką 869 Droga 19 – Droga 9, w Jasionce za ponad 68 mln zł, przebudowa DW  895 na odcinku Solina – Myczków i DW 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk o wartości ponad 50 mln zł oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej 872 na odcinku od skrzyżowania z DK 9 w Nowej Dębie do skrzyżowania z DK 77 w Nisku za ponad 46 mln zł.

07_3
Na inwestycje kolejowe pójdzie prawie 80 mln złotych a kultura zostanie wsparta kwotą 16,8 mln zł, wśród których 6,2 mln złotych to środki na utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki, a 1,3 mln złotych zainwestowanych zostanie w Podziemną Trasę Turystyczną w Przemyślu.

Ponad 80 mln złotych zostanie z budżetu województwa przeznaczonych na ochronę zdrowia.

Wśród inwestycji są między innymi modernizacja Oddziału Neurologii wraz z zakupem sprzętu i aparatury medycznej w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu o wartości 11 mln zł, zakup robota chirurgicznego dla Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej za 10 mln zł oraz przebudowa pomieszczeń Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie za 9 mln zł oraz modernizacja kliniki ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie za 8,7 mln zł.

W budżecie województwa zapisane zostały także 25 mln złotych na dotacje dla innych samorządów z terenu województwa podkarpackiego oraz dotacje na zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego, tj. dotacje na inwestycje Policji, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i  Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 1,1 mln zł.

W budżecie znalazły się także dotacje do zadań, które zostaną szczegółowo określone przez Zarząd Województwa w trakcie roku budżetowego 2022. Środki na ten cel zaplanowano w ramach rezerw celowych na zadania inwestycyjne w kwocie 56,7 mln zł. Rezerwy te będą uruchamiane przez Zarząd Województwa w trakcie roku budżetowego w ramach pojawiających się potrzeb.

UMWP

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

MAREK KUCHCIŃSKI o tzw. ustawie segregacyjnej. “Obowiązkiem państwa jest obrona wszystkich obywateli” (VIDEO)

tvPolska


01-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)