REKLAMA

Od 1 stycznia SANOK większy o część TREPCZY

SANOK / PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2023 roku Sanok został powiększony o 101 ha strategicznego dla miasta terenu zlokalizowanego do tej pory w miejscowości Trepcza. Chodzi oczywiście o miejsce, gdzie funkcjonuje oczyszczalnia ścieków i stacja uzdatniania wody administrowane przez SPGK. Jak zaznacza burmistrz Tomasz Matuszewski, posiadanie w granicach miasta opisanych terenów, przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu i pozwoli na racjonalne gospodarowanie dostawami wody i opłatami za jej dostarczanie.

Proces poszerzania Sanoka realizowany w obecnej kadencji, był przez nas kompleksowo relacjonowany. 1 stycznia 2023 roku w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które zakłada przyłączenie do Sanoka obszaru 101 ha należących do tej pory do miejscowości Trepcza w gminie wiejskiej Sanok. To strategiczny dla miasta teren, gdyż funkcjonuje tam oczyszczalnia ścieków i stacja uzdatniania wody administrowane przez SPGK.

Posiadanie ich w granicach Miasta przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu, pozwoli na racjonalne gospodarowanie dostawami wody i opłatami za jej dostarczanie, a w niedalekiej przyszłości – na realizację projektów związanych z dekarbonizacją systemu ciepłowniczego i planowaną produkcją wodoru w procesie elektrolizy – zaznacza w mediach społecznościowych burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Zwraca też uwagę na jeden z aspektów związanych z procedurą poszerzenia miasta.

Podjęcie procedury poszerzenia granic, decyzja rady miasta w tej sprawie nie należały do łatwych. Gdyby miało być inaczej, nie czekalibyśmy na ten krok przez 50 lat. To ważny moment dla historii Sanoka i jednocześnie doskonałe otwarcie nowego roku – pisze burmistrz Matuszewski.

grafika: oficjalny profil burmistrza Sanoka na Facebooku

Przypomnijmy, że podjęta pod koniec lipca br. decyzja rządu była finałem sztandarowego projektu burmistrza Sanoka, o którym opinia publiczna dowiedziała się w lutym 2020 roku podczas sesji rady miasta.

Od tego czasu, podjęte zostały trzy próby powiększenia grodu Grzegorza. Na początku w planie było wchłonięcie 8 miejscowości: Trepczy, Zabłociec, Sanoczka, Płowiec, Stróży Małych, Stróży Wielkich, Bykowiec i Zahutynia. Niedługo później do tego grona dołączył Czerteż i Międzybrodzie. Kiedy zamierzenia przekuto w ramy projektu uchwały, za pierwszym razem Rada Miasta Sanoka zajmowała się wnioskiem mówiącym o wcieleniu trzech wiosek: Zabłociec, Bykowiec oraz Trepczy. Za drugim i trzecim, radni zajmowali się dokumentem zakładającym przyjęcie w struktury miasta Zabłociec, Bykowiec oraz części Trepczy.

Zarówno mieszkańcy wsi jak i miasta wyrażali swoje zdanie na ten temat w konsultacjach. Mieszkańcy sołectw zdecydowanie opowiadali się za pozostaniem w gminie wiejskiej, a podczas głosowań odnotowywano wysoką frekwencję. W mieście, większość głosujących chciała poszerzenia Sanoka, ale konsultacje interesowały niewielu mieszkańców, podobnie jak w innych polskich miastach, gdzie przeprowadzano takie badania w ostatnich latach. O wynikach poszczególnych odsłon konsultacji pisaliśmy wielokrotnie.

Ostatecznie stanęło na nieco ponad kilometrowym obszarze Trepczy, gdzie od wielu lat działają ważne dla miasta komórki należące do SPGK.

grafika poglądowa, foto burmistrz: Urząd Miasta Sanoka

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Protest mieszkańców. Traktory wjeżdżają do Sanoka! (VIDEO, ZDJĘCIA)

grafika poglądowa

W galerii poniżej zdjęcia z „protestu traktorowego”.

źródło: Red., oficjalny profil burmistrza Sanoka na Facebooku


02-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)