POLSKA. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 lutego wprowadzone w życie zostaną założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Przez pół roku obowiązywać będą dodatkowe obniżki, które z założenia mają ograniczyć negatywne skutki galopującej inflacji. Jak oceniacie te działania rządzących? Czy są one wystarczające? Zapraszamy do udziału w dyskusji.
Pierwsza odsłona Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej weszła w życie 18 grudnia. Jak piszą o niej autorzy „tarcza ma złagodzić konsekwencje inflacji, które dotykają nas wszystkich”.
W pierwszym etapie:
– Obniżono stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc.
– Zniesiono akcyzę na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc.
– Obniżono stawki VAT na ciepło z 23 do 8 proc.
Jak poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, od 1 lutego obowiązywać będą kolejne założenia.
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to:
– Obniżka do 8% VAT na paliwo, to blisko 60-70 gr na litrze.
– Obniżka do 0% VAT na produkty żywnościowe.
– Obniżka VAT na nawozy 0%
– Obniżka VAT na ciepło 5%.
– Przedłużenie obniżki VAT na prąd 5%.
– Niższe opłaty za gaz.
grafiki (3): Kancelaria Premiera – Fb
– Tarcza przede wszystkim ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy. Walka z inflacją będzie trudna, ale ją wygramy dlatego, że troszczymy się przede wszystkim o polskie rodziny. Będziemy robić wszystko, żeby naszych partnerów przekonywać do ogólnoeuropejskich działań – takich, które wywrą odpowiednią presję na Rosję i doprowadzą do niższych cen gazu, prądu, a dzięki temu do zbicia inflacji w całej Unii Europejskiej – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Sprawa jest szeroko komentowana w mediach. Nie brakuje głosów kreślących pesymistyczne wizje, co do skutków wprowadzanych zmian.
– Najciekawszy paradoks tarczy 2.0 jest taki, że znacząco zwiększa szansę na dwucyfrową inflację w lipcu (kiedy wszystkie efekty się odwracają). Ergo, jest spora szansa, że pół roku obowiązywania tarczy przedłuży się – oceniają ekonomiści mBanku cytowani przez Business Insider.
W artykule mówi się również o tym, że ceny artykułów żywnościowych ostatecznie mogą ukształtować się na wyższym (!) poziomie niż w sytuacji, w której nie mielibyśmy do czynienia z zaordynowanie przejściowej obniżki VAT.
zdjęcie poglądowe
A jak Państwo oceniają to, co aktualnie dzieje się w kraju oraz samą Rządową Tarczę Antyinflacyjną? Zapraszamy do dyskusji.
źródło: Red., Kancelaria Premiera – Fb, Business Insider
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz