REKLAMA

Najlepsze projekty domów na wąską działkę

Dla wielu Inwestorów decydujących się na budowę domu podstawowym wyzwaniem okazuje się kształt posiadanej parceli. Coraz częściej są one wąskie lub płytkie, przez co wymagają przemyślanego doboru odpowiedniego projektu domu. Jak wybrać w tej sytuacji projekt optymalny? Istnieją wytyczne, których trzeba się trzymać, ale też w kolekcji ARCHON+ nie brakuje projektów, które doskonale sprawdzają się na wąskich działkach.

Odległość domu od granic działki – przepisy

Sytuując dom na działce, musimy dostosować się do istniejących przepisów, które szczegółowo określają odległość budynku od jej granicy. Odległość ta nie może być zatem mniejsza niż 4 metry w przypadku domu zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy, natomiast dom zwrócony ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy działki musi być od niej oddalony co najmniej o 3 metry. Należy także zachować 1,5 metra odstępu między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, schodami zewnętrznymi. Jeżeli działka sąsiadująca z naszą działką nie jest budowlana, nie ma obowiązku zachowywania powyższych odległości, jednak najrozsądniej jest pozostawić odstęp 1,5 metra między domem a granicą działki. W przypadku działek o szerokości do 16 metrów prawo dopuszcza możliwość usytuowania budynku skierowanego ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych w odległości 1,5 metra od granicy z działką sąsiednią. Jeśli natomiast chodzi o okna dachowe zwrócone w stronę sąsiedniej działki, to odległość do nich nie może być mniejsza niż 4 metry od granicy działki.

Cóż, im większa bliskość sąsiadów, tym więcej zasad określających sposób zabudowy przestrzeni między nimi. Chcąc poprawnie posadowić dom w ramach działki, należy dostosować się do zasad określonych w MPZM lub decyzji o Warunkach Zabudowy, a także uwzględnić lokalizację obiektów, które znajdują się na sąsiednich działkach.

Projekty domów na wąską działkę, wymagają odpowiedniego rozplanowania przestrzeni wewnętrznej, przy uwzględnieniu określonych prawem odległości oraz zasad właściwej lokalizacji budynku względem stron świata, by zapewnić optymalne nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń. Architekci ARCHON+ stworzyli odrębną kolekcję projektów domów na wąskie działki, które spełniają te zasady, a mieszkańcom oferują w pełni funkcjonalne i komfortowe wnętrza. Przyjrzyjmy się wybranym projektom z tej grupy.

Zwróćmy uwagę na Dom w malinówkach” o powierzchni ok. 113m2. To bardzo interesująca propozycja, która pozwala dobrze wykorzystać potencjał wąskiej, a także niewielkiej działki. Dom ten jest prostą bryłą z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem, przez co jego konstrukcja nie jest skomplikowana w budowie i nie wymaga wysokich nakładów. Właściwy dobór materiałów wykończeniowych nadaje mu nowoczesny, a zarazem elegancki wygląd, który podkreśla naturalna okładzina, a także przeszklenia, m.in. okno narożne w kuchni znakomicie doświetlające jej wnętrze oraz portfenetry na poddaszu. Dom posiada też częściowo zadaszony taras, który otwiera parter na ogród. Starannie opracowany program funkcjonalny mieści na parterze wygodny salon i jadalnię, kuchnię ze spiżarnią, dodatkowy pokój oraz łazienkę, a na poddaszu trzy wygodne sypialnie, w pełni wyposażoną łazienkę i pralnię.

Rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym dla większej rodziny będzie „Dom w arletach”, którego powierzchnia liczy ok. 131 m2, a we wnętrzu zaprojektowano aż 6 pokoi. To wygodny budynek z poddaszem użytkowym oraz jednostanowiskowym garażem, wyróżniający się atrakcyjną, nowoczesną stylistyką wykończenia. Przestrzeń wypoczynkową uzupełnia słoneczny taras, a także balkon dostępny z pomieszczeń prywatnych na poddaszu, który zabezpiecza elegancka całoszklana balustrada. W ramach strefy dziennej parteru mieści się salon, jadalnia i kuchnia ze spiżarnią, na parterze przewidziano również dodatkowy pokój i łazienkę z nowoczesnym prysznicem. W strefie nocnej znajdują się cztery sypialnie, w tym jedna z własną garderobą oraz wspólna łazienka.

Innym, atrakcyjnym projektem domu na wąską działkę jest piętrowa „Willa Julia 16”, czyli propozycja dla wielbicieli nowoczesnej stylistyki, łączącej modną barwę betonu z drewnianymi okładzinami. Willa oferuje mieszkańcom 6 komfortowych pokoi. Ten projekt imponuje spójnością – zadowoli zwłaszcza Inwestorów ceniących przestronne i słoneczne wnętrza. Powierzchnia domu wynosi ok. 130m2, w programie przewidziano otwartą strefę dzienną na parterze, w której salon płynnie łączy się z jadalnią, funkcjonalność kuchni podnosi zlokalizowana pod schodami spiżarnia, a w pobliżu wiatrołapu zaprojektowano również dodatkowy pokój i łazienkę. Na piętrze znajdują się cztery sypialnie domowników oraz łazienka.

Na wąskich działkach świetnie prezentują się także małe domy parterowe takie jak np. „Dom w renklodach 3”. Jest to bryła o starannie dopracowanych proporcjach i efektownym wykończeniu. W ramach powierzchni ok. 88m2 zaprojektowano wygodny układ funkcjonalny z 3 pokojami. Dzienna przestrzeń wypoczynkowa również łączy się tu z tarasem, który posiada praktyczny podcień i w sezonie letnim może spełniać funkcję jadalni. Ustawna kuchnia dysponuje podręczną spiżarnią, która pomieści zapasy spożywcze. Osobny korytarz prowadzi do strefy nocnej, mieszczącej dwie sypialnie, łazienkę i pralnię. Dom posiada też osobną toaletę oraz dostępny przez wiatrołap garaż.

Propozycją domu parterowego bez garażu jest nowoczesny „Dom pod pomarańczą 2”, którego bryła znakomicie harmonizuje z zielenią, a elewację zdobi drewniana okładzina. To dom o powierzchni ok. 110m2, z wygodnym układem funkcjonalnym, obejmującym 5 pokoi. W przestronnej, szeroko otwartej na taras strefie dziennej znajduje się wygodny salon, jadalnia oraz kuchnia z centralnie zlokalizowaną wyspą. W pobliżu mieści się gabinet oraz spiżarnia, a w ramach strefy nocnej przewidziano trzy sypialnie, wśród nich sypialnia rodziców z garderobą. Ponadto w programie domu uwzględniono dwie łazienki, a w kotłowni można też zorganizować pralnię.

Zaprezentowane propozycje projektów domów na wąską działkę oraz inne projekty z kolekcji ARCHON+ dowodzą, że nie ma działek, na których nie moglibyśmy wybudować domu w pełni komfortowego i pięknego. Warto zacząć planować budowę już dziś!

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

21-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Inline
Inline