REKLAMA

Muzeum – Zamek w Łańcucie z kolejnym projektem

ŁAŃCUT. Muzeum – Zamek w Łańcucie jest jedną z pięciu instytucji kultury prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która bierze udział w projekcie pt. „www.muzeach”. Założeniem przedsięwzięcia jest udostępnienie zasobów cyfrowych muzeów biorących udział w projekcie. Łańcucka dawna rezydencja magnacka udostępni ich aż 1628.

Liderem projektu jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Partnerami przedsięwzięcia – poza Muzeum – Zamek w Łańcucie, są: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Lubelskie w Lublinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Projekt przewiduje rozwój infrastruktury służącej do digitalizacji i udostępnienia zasobów cyfrowych wymienionych muzeów. Udostępnienie informacji o zbiorach (zawierających wizerunki wraz z opisami zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej, w tym także w systemie informacji geograficznej – GIS) w ramach cyfrowych kolekcji muzeów oraz multiwyszukiwarki integrującej rozproszone zasoby instytucji partnerskich (zgodnie z zaleceniem Światowej Rady Muzeów ICOM) umożliwi łatwy dostęp do dziedzictwa kulturowego.

Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do zasobów kultury w formie cyfrowej, które oferują muzea – uczestnicy projektu. Jest on zgodny z celem szczegółowym Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa: cyfrową dostępnością i użytecznością informacji sektora publicznego.

Zasoby kultury będące w posiadaniu muzeów – narodowych instytucji kultury – stanowią zgodnie z definicją informacje sektora publicznego. Poprzez działania digitalizacyjne, a także wdrożenie innowacyjnych metod udostępniania zwiększona zostanie dostępność do narodowych zasobów kultury w postaci cyfrowej.

Adresaci efektów projektu
Projekt adresowany jest między innymi do naukowców, wykładowców akademickich, studentów, nauczycieli, uczniów, muzealników, ale także hobbystów i turystów. Realizacja przedsięwzięcia ułatwi domową i rodzinną edukację kulturową, pojmowaną jako najskuteczniejszy sposób budowania i przekazywania tożsamości, wzorców, norm i nawyków kulturowych.

zamek24

ŹRÓDŁO: Muzeum-Zamek w Łańcucie

13-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Inline
Inline