REKLAMA

Masz kłopot z wypełnieniem PIT? Stowarzyszenie Gorazdowskiego pomaga i to za darmo

SANOK / PODKARPACIE. Ci którzy nie rozliczyli się jeszcze z fiskusem mają ostatnie dni na wysłanie zeznania podatkowego za poprzedni rok. Mamy czas tylko do końca kwietnia. Coraz więcej podatników korzysta z zeznań podatkowych wypełnionych przez skarbówkę. Elektroniczną wersję każdy może sprawdzić na stronie podatki.gov.pl. Mieszkańcom, którzy nie mają komputera, nie potrafią sami rozliczyć podatku, albo mają skomplikowane rozliczenie, za darmo pomaga Stowarzyszenie im. św. ks. Gorazdowskiego w Sanoku.

Wystarczyło jedno ogłoszenie na siedzibie Stowarzyszenia im. Gorazdowskiego o dyżurach z darmową pomocą przy wypełnianiu PITów, żeby sanoczanie zgłaszali się po pomoc.

Pomyślałam, że rozliczając od lat przedsiębiorców czy prywatne osoby, mam umiejętności, które pozwalają pomóc tym, dla których wypełnienie PiTa jest trudne – mówi Zofia Mazur, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia im. św. ks. Gorazdowskiego. Do siedziby tej organizacji charytatywnej przy ul. Grunwaldzkiej 17 w Sanoku (dawna stacja PKP Sanok Miasto) szybko zaczęli przychodzić mieszkańcy, którzy sami nie potrafią rozliczyć się z urzędem skarbowym i udogodnienie, że system wypełnia za nas formularz, niewiele daje. – Wielu seniorów, nie ma komputera, a chciałoby sprawdzić co tam urząd wypełnił. To z tego powodu kilka osób zgłosiło się z prośbą o przejrzenie czy w dokumentacji przygotowanej przez fiskus, wszystko jest w porządku – mówi Zofia Mazur. Przewodnicząca zarządu stowarzyszenia opowiada, że jeden z mieszkańców namówił też wielu swoich sąsiadów, by skorzystali z pomocy w „Gorazdowskim”, z kolei inna osoba mówiła, że szukała już o pomocy w kilku miejscach, nawet w urzędzie skarbowym, ale akurat jej sytuacja jest szczególna, bo pracowała będąc już w wieku emerytalnym. Udało się jej pomóc.

Ludzie są zaskoczeni, że stowarzyszenie nie pobiera za to pieniędzy. – Ciesze się, kiedy mogę pomóc. Ludzie dopytują ile się za to należy, powtarzam, że nic, ale zachęcam, by decydować na co przeznaczamy 1,5 proc. z naszych podatków. Jeśli ktoś nie wypełnia tej rubryki, to zachęcam, by te pieniądze przeznaczyć na nasze stowarzyszenie wpisując KRS 0000303867 – mówi Zofia Mazur. Okazuje się, że wielu sanoczan, nie zaznacza na co chce przekazać 1,5 proc. podatku. To pieniądze, które mogą wpłynąć na dowolnie wybrany przez nas cel, są ogromnym wsparciem dla organizacji działających w naszym regionie. Stowarzyszenie im. św. ks. Gorazdowskiego zapewnia, że pomoże w sprawie PiTów każdemu kto potrzebuje wsparcia. W siedzibie stowarzyszenia można skorzystać z komputera i internetu oraz sprawdzić jak urząd skarbowy wypełnił nasze zeznanie podatkowe.

Stowarzyszenie POMOC RODZINIE im. św. ks. Gorazdowskiego wspiera potrzebujących w Sanoku i okolicy – rodziny w potrzebie, seniorów, osoby wykluczone, uchodźców z Ukrainy. Przy stowarzyszeniu działa także klub seniora „Niezapominajka”, który organizuje wiele ciekawych wydarzeń mających aktywizować seniorów. – Dzielimy się doświadczeniami, nawet z tego jak uprawiamy działki. Po prostu spędzamy wspólnie czas – mówi Kazimierz Zarzyka prowadzący klub „Niezapominajka”. Spotkania odbywają się w każdą środę o godzinie 17:00 w siedzibie stowarzyszenia. Organizacja zachęca osoby w każdym wieku, które chcą pomagać innym, poznać ciekawych ludzi poświęcających się wolontariatowi, spędzać czas w miłym, twórczym towarzystwie do wstąpienia do stowarzyszenia.

Elżbieta Mazur-Bielat

źródło: materiały nadesłane

21-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)