REKLAMA

Marszałek Ortyl apeluje o oddawanie osocza: To dar

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Marszałek województwa podkarpackiego apeluje do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o oddawanie osocza. – Państwa osocze to absolutnie altruistyczny dar – podkreśla marszałek Ortyl.

osocze

Foto: pixabay.com

W tym pełnym wyzwań czasie, w którym żyjemy, wobec pandemii, która tak zmienia i niszczy nasz świat, najważniejsza jest ludzka solidarność, empatia i szacunek dla bliźnich – mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, apelując o oddawanie osocza, które ratuje życie.

„Podziel się życiem” – tak akcję zachęcającą do oddawania przez ozdrowieńców osocza nazwało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Apel skierowany jest do osób w wieku 18 – 65 lat, które przechorowały COVID-19 i zostały wyleczone, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie prosi o kontakt telefoniczny pod numerem 17 867 26 71 lub 17 867 20 30 wew. 58 lub 39, albo o kontakt mailowy na adres: ozdrowieniec@rckk.rzeszow.pl.

Państwa osocze to absolutnie altruistyczny dar. Może uratować życie komuś obcemu, ale może także być niezbędne dla członka rodziny, sąsiada, kolegi – proszę Państwa o solidarność w tej trudnej rzeczywistości. Jednocześnie bardzo dziękuję za Państwa pomoc i solidarność. – zwraca się do ozdrowieńców marszałek Władysław Ortyl.

 

201119_Ozdrowiciele_osocze

Grafika: UMWP

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie podaje, że osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Po przetoczeniu osocza wraz z przeciwciałami następuje eliminacja wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem, a tym samym leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami, jest bardziej skuteczne.

Pacjenci uznani za wyleczonych i zdrowych mogą oddać osocze co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od ukończenia izolacji – informuje RCKiK.

 

Ozdrowieńcy to:

– osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu;

– osoby, które po zakażeniu SARS-CoV-2 nie miały wykonywanego testu, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo od zakończenia izolacji;

– osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo (posiadają przeciwciała anty-SARS-CoV-2 potwierdzone testem) i minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

 

Ozdrowieniec powinien spełniać standardowe kryteria zdrowotne dla honorowego dawcy krwi, m.in. waga, wzrost, dobry stan zdrowia:

  • wiek 18-65 lat,
  • zachowane proporcje wagi do wzrostu (nie mniej niż 50 kg),
  • posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport),
  • być po lekkostrawnym posiłku,
  • czuć się zdrowo.

 

WSTRZYMAJ SIĘ OD ODDAWANI KRWI DZISIAJ NA CZAS OKREŚLONY JEŻELI:

• Jesteś w trakcie miesiączki i 3 dni po,

• Nastąpiło przerwanie ciągłości tkanek (tatuaż, kolczyki) – 6 miesięcy,

• Poddałeś się zabiegowi biopsji, gastro-, kolono-, laparo-, artroskopii – 6 miesięcy,

• Usunąłeś zęba – 7 dni,

• Zażywałeś antybiotyki – 2 tyg. od zakończenia i całkowitego wyleczenia,

• Byłeś szczepiony (od 48h do 1 mies. – zapytaj lekarza),

• Cierpisz na zmiany skórne – do czasu postawienia diagnozy,

• W okresie ciąży i 6 mies. po porodzie oraz w okresie karmienia,

• Byłeś w więzieniu, areszcie – 6 mies. od zakończenia pobytu,

• Chorowałeś na gruźlicę – od wyleczenia na 2 lata.

 

Na stałe krwi nie można oddawać, jeżeli – sprawdź TUTAJ

 

Dawca osocza musi wyrazić zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych i do wydania do frakcjonowania. Ostateczną i wiążącą decyzję o oddaniu osocza do celów klinicznych podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej.

 

Źródło: UMWP, RCKiK w Rzeszowie

21-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)