REKLAMA

MARKOWA. Oddano hołd Polakom ratującym Żydów (ZDJĘCIA)

MARKOWA / PODKARPACIE. Była modlitwa, kwiaty i okolicznościowe przemówienia – w ten sposób na Podkarpaciu uczczono pamięć Polaków, którzy w kryzysie człowieczeństwa, podczas II wojny światowej stanęli w obronie Żydów. W środę, w Muzeum w Markowej odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

41

Skromne z uwagi na pandemię obchody, rozpoczęły się modlitwą nad grobami rodziny Ulmów i innych rodzin z Markowej, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów przed zagładą.

Po modlitwie uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej w kościele pw. św. Doroty w Markowej odprawionej w intencji Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej i o beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski.

Dalsza część rocznicowych uroczystości miała miejsce w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie złożono kwiaty przy pomniku rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci, a na Ścianie Pamięci odsłonięto tablice z nazwiskami Polaków ratujących Żydów.

 

W środowy wieczór, w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie odbywa się Festiwal Psalmów Dawidowych “Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” – koncert poświęcony polskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Koncert został podzielony na dwie części – żydowską i polską.

 

 

W części żydowskiej wystąpią: Symcha Keller oraz Piotr Bunzler, a dyrygentem muzyki będzie Stanisław Rybarczyk.

W części polskiej, w Psalmach Miłości i Nadziei wystąpią: Andrzej Lampert, Basia Gąsienica-Giewont, Joanna Słowińska, Stanisław Plewniak, Dariusz Malejonek, Symcha Keller oraz Łukasz Lipski.

Dyrygentem będzie Nikola Kołodziejczyk, a na harfie zagra Agata Galik. Przed publicznością wystąpi także chór Sienna Gospel Choir. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.

  …

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym obchodzonym 24 marca, poświęconym upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów, ustanowionym przez Parlament w 2018 roku z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.

Dla Muzeum w Markowej jest dniem szczególnym, ponieważ ustanowiono go w rocznicę śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej. Dzień ten odnosi się także bezpośrednio do misji Muzeum, którego celem jest ukazanie historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.

Organizatorem podkarpackich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką są: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Samorząd Gminy Markowa.

 

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Zdjęcia: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

25-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)