REKLAMA

ŁAŃCUT. Powstanie nowy wiadukt! Inwestycja ta zwiększy bezpieczeństwo w komunikacji kolejowej i drogowej

ŁAŃCUT / PODKARPACIE. Rozpoczynają się prace budowlane. Wspólna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zapewni zwiększenie bezpieczeństwa w podróżach koleją i w komunikacji drogowej w mieście. Prace za blisko 26 mln zł netto są współfinansowane w ramach POIiŚ.

Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zostanie wybudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. Istniejące skrzyżowanie stanowi obecnie dojazd z autostrady do południowej części powiatu łańcuckiego. Codziennie jest ono wykorzystywane przez kierowców kilkunastu tysięcy aut. Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m. Wiadukt wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

Bezkolizyjne rozwiązanie, które powstaje w Łańcucie – to efekt współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wartość zadania na realizację robót wynosi 25,9 mln zł netto. PLK SA sfinansuje za 7,2 mln zł netto budowę konstrukcji wiaduktu nad linią kolejową. Zakres prac zarządcy infrastruktury kolejowej obejmie również przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń teletechnicznych i sterowania ruchem kolejowym oraz odwodnienie, w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego. PZDW zrealizuje budowę układu drogowego w rejonie nowego obiektu.

Budowa wiaduktu w Łańcucie realizowana jest z projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Przedsięwzięcie warte ponad 312 mln zł ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Celem projektu jest zwiększanie bezpieczeństwa na styku kolei oraz dróg i zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK SA realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

Do końca 2023 r. w całej Polsce powstanie ponad dwadzieścia dwupoziomowych skrzyżowań.

źródło: materiały nadesłane/ Ministerstwo Infrastruktury

zdjęcie: Ministerstwo Infrastruktury

11-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)