REKLAMA

Kolejne pół tysiąca drzew zostanie posadzonych w Rzeszowie

Kolejne pół tysiąca drzew zostanie posadzonych w Rzeszowie

Ponad 500 nowych pojawi się wkrótce w stolicy innowacji. Drzewa sadzone będą m.in. w parku Papieskim, na terenach rekreacyjnych przy ul. Staszica i Kustronia, w sąsiedztwie przyszłego placu zabaw na os. Miłocin Św. Huberta. Jak zapowiedział prezydent Konrad Fijołek, w Rzeszowie będzie przybywać drzew.

W ubiegłym roku na zlecenie urzędu miasta posadzonych zostało ponad 1300 drzew. Wśród nich było prawie 500 drzew dużych. Posadzone zostały m.in. w Parku Niezapominajek przy ul. Wiktora, na osiedlach Krakowska Południe, Baranówka, przy rzeszowskich ulicach – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa. 

W Rzeszowie odbyły się także akcje społeczne, których ważnymi elementami było także sadzenie nowych roślin. Jedno z takich proekologicznych przedsięwzięć przeprowadziła firma Deloitte, która  w październiku ubiegłego roku uczciła przyjęcie tysięcznego pracownika tysiącem nowych drzew w Rzeszowie. Graby pospolite, klony jawory, lipy drobnolistne pracownicy firmy posadzili w rejonie ul. Krogulskiego na osiedlu Staromieście. Z kolei podczas akcji jak np. „Czyste, zielone miasta” przy ul. Jarowej (os. Zwięczyca) pojawiło się, także w październiku ubiegłego roku, 200 nowych drzew,głównie dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych.

W tym roku sadzenie będzie kontynuowane. Pierwszy przetarg, którego zwycięzca będzie miał za zadanie dostarczenie i posadzenie 500 dużych drzew jest już przygotowany. Wybrane zostały drzewa rodzimych gatunków, m in. graby pospolite, klony pospolite, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne oraz gatunki mające na celu wzbogacenie bioróżnorodności, m. in. grujecznik japoński, świdośliwa czy ambrowiec amerykański – dodaje Artur Gernand. 

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie wytypował miejsca nasadzeń. Drzewa pojawią się m.in. przy Krajobrazowej, Podkarpackiej, Lubelskiej, al. Rejtana, na terenie projektowanego placu zabaw przy ul. Myśliwskiej (osiedle Miłocin Św. Huberta), na terenie psiego parku przy ul. Ornej, na terenie  rekreacyjno-wypoczynkowym przy ul. Staszica, na terenie rekreacyjnym przy ul. Kustronia i w Parku Papieskim. Na te nasadzenia w budżecie miasta jest przygotowany milion złotych. Wykonawca zadania na posadzenie drzew będzie miał czas do końca listopada br. Następnie przez kolejne dwa lata drzewa zostaną objęte gwarancją oraz pielęgnacją przez wykonawcę.

Co na temat drzew i nasadzeń w mieście sądzą miłośnicy i znawcy przyrody? Posłuchaj wywiadu – Gościem Justyny Żuczek z Rzeszów24 jest Zbigniew Mieszkowicz z Fundacji Będzie Dziko / Strażnicy Drzew: 

 Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa


17-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)