REKLAMA

Kolejne ćwiczenia terytorialsów z zawodowymi żołnierzami (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Żołnierze 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy brali udział w ćwiczeniu taktyczno – specjalnym pk. „OCELOT – 21” 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku. Szkolenie odbyło się w Nowej Dębie. Zasadniczym zadaniem pododdziału z Dębicy było znalezienie i rozpoznanie obiektu zainteresowania oraz wykonanie z żołnierzami pułku wspólnego napadu na ten obiekt.

Udział w ćwiczeniu taktyczno – specjalnym pk. „OCELOT – 21” dla żołnierzy z Dębicy na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie rozpoczął się w poniedziałek rano, 8 marca rekonesansem, a zakończył w środę. W tym czasie pododdział terytorialsów współdziałał z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego działając na ich korzyść podczas ćwiczenia. Warunki atmosferyczne w tym czasie były wymagające, określane jako typowo „taktyczne”, ale żołnierze nie zawiedli. Zaplanowane zadania żołnierze z Białegostoku i Dębicy wykonali precyzyjnie i sprawnie.

Dotychczas żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nie mieli okazji do wspólnych zajęć z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego. To pierwsze tego typu szkolenie na Podkarpaciu z pododdziałami tego pułku. W czasie wspólnego ćwiczenia żołnierze z mieleckiej kompanii lekkiej piechoty doskonalili nabytą wiedzę i umiejętności. Atutem żołnierzy WOT jest ich terytorialność. Kto jak nie oni zna swój teren działania najlepiej? I ta wiedza stała się kluczowa dla sukcesu wspólnych działań. Dlatego też w czasie ćwiczenia ich zadaniem było odnalezienie i rozpoznanie obiektu zainteresowania dla ćwiczącego pułku, przemieszczenie się do wyznaczonego punktu spotkania, przekazanie pełnej informacji o obiekcie, a następnie wejście w podporządkowanie ćwiczącego pododdziału z 18 Pułku Rozpoznawczego. Zakończeniem ćwiczenia dla mieleckiego pododdziału było wspólnie przygotowanie i wykonanie napadu na wcześniej rozpoznany obiekt.

Współdziałanie z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego było dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy żołnierzami oraz przygotowaniem do wzajemnego wspierania się w rejonach odpowiedzialności służbowej w czasie kryzysu i działań bojowych. Należy podkreślić, że jednym z zadań WOT w czasie wojny jest wspieranie wojsk operacyjnych. Deklarujemy swoją gotowość do współpracy i dalszych szkoleń z żołnierzami wojsk operacyjnych – powiedział ppor. Maciej Urbanek – dowódca ćwiczącego pododdziału z Dębicy.

To już kolejny test wiedzy i umiejętności taktycznych dla żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po trzech latach szkolenia żołnierze z Podkarpacia sprawdzają się we wspólnym praktycznym ćwiczeniu z jednostkami wojsk operacyjnych. Terytorialsi z Sanoka ćwiczyli z żołnierzami wojsk specjalnych! (ZDJĘCIA).

W ubiegłym tygodniu terytorialsi z Sanoka wspierali szkolenie w Bieszczadach 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Pisaliśmy o tym TUTAJ: BIESZCZADY: Ćwiczenia sanockich terytorialsów. Tym razem ze spadochroniarzami (ZDJĘCIA). Zakres zadań w czasie takich ćwiczeń obejmuje wiedzę, którą żołnierze WOT przyswoili sobie w etapie szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i trwającego zgrywania pododdziału.

*** 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została utworzona w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

Zdjęcia: 3PBOT

kpt Witold SURA rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

źródło: materiały nadesłane

15-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)