REKLAMA

Kalkulator rat — jakie raty kredytu gotówkowego wybrać? Równe czy malejące?

Bardzo często zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu, nie wiemy, jakie raty będą lepsze — równe czy malejące? Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty, warto sprawdzić wszystkie za i przeciw, a także wyliczyć koszty.

Pomoże nam w tym kalkulator rat, z którego możemy skorzystać zupełnie za darmo na https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-gotowkowy-kalkulator-rat. Jak korzystać z takiego narzędzia i jak rozsądnie wybrać rodzaj rat?

Kalkulator. Raty równe i malejące

W pierwszej kolejności warto rozjaśnić kwestię, na czym polegają raty równe i raty malejące. Jak można się domyślić, wybierając równą ratę kredytową, przez cały okres spłaty będziemy płacić co miesiąc taką samą kwotę. Z kolei w przypadku rat malejących, przez pierwszą część spłaty, która jest ustalona w harmonogramie, uiszczamy ratę w wyższej kwocie, natomiast w kolejnym okresie zostaje ona zmniejszona. To, jaką formę rat wybierzemy — malejące czy stałe, jest uzależnione od naszych możliwości finansowych. Musimy dokładnie przeanalizować nasze dochody, aby stwierdzić, czy budżet umożliwia nam spłacanie w pierwszym okresie wyższych sum na rzecz późniejszej spłaty mniejszych kwot.

Raty równe czy malejące? Które wybrać? Kalkulator rat kredytu

Aby przeanalizować wszelkie koszty, jakie będą wynikały z raty równej czy malejącej, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator rat gotówkowych. Dzięki temu w szybki i nieskomplikowany sposób dowiemy się, jak wysokie raty będziemy uiszczać w przypadku kredytu gotówkowego z systemem rat malejących, a jak sytuacja przedstawia się, gdy interesuje nas kredyt z ratami stałymi. Aby oszczędzić czas, który dotychczas poświęcano na wykonywanie samodzielnych wyliczeń i porównań ofert, wystarczy wprowadzić dane w kalkulatorze i sprawdzić wszystkie koszty bądź wybrać najlepszą ofertę na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Kalkulator rat równych

W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie koszta wyliczy kalkulator rat równych w przypadku kredytu gotówkowego w kwocie 20 tys. zł. na 48 miesięcy. W poszczególnych bankach oferty przedstawiają się następująco:

 1. Citi Handlowy — rata stała na poziomie 478,83 zł.
 2. Santander Consumer Bank — rata stała wynosząca 496,60 zł.
 3. Alior Bank — rata stała w wysokości 497,51 zł.
 4. Bank Pekao — rata stała wynosząca 497,88 zł.
 5. Santander Bank Polska — rata stała w kwocie 510,34 zł
 6. BNP Paribas — rata stała, której suma wynosi 531,26 zł
 7. ING Bank Śląski — rata stała na poziomie 533,62 zł

Jak wskazuje kalkulator rat równych, najlepszą ofertę kredytu gotówkowego posiada Bank Citi Handlowy. Zaciągając zobowiązanie na 48 miesięcy w tym banku będziemy spłacać ratę w wysokości 478,83 zł. Nie jest to wygórowana kwota, która znacznie obciąży nasz budżet, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko problemów ze spłatą kredytu.

Kalkulator rat malejących

Warto również sprawdzić, jak kwestia rat malejących przedstawia się w poszczególnych bankach. Wystarczy skorzystać z kalkulatora rat, aby dowiedzieć się, jak wysokie koszty miesięczne będziemy ponosić na początku kredytowania i na jaki poziom spadną w ustalonym okresie. Tego typu forma rat jest wybierana najczęściej przez osoby, których dochody są dosyć stabilne i wysokie. Dzięki temu konsumenci są w stanie płacić przez ustalony czas wyższe sumy w ramach rat, aby pod koniec okresu spłaty (np. kilka miesięcy przed końcem umowy) uiszczać niższe raty kredytowe. Raty malejące zazwyczaj są stosowane przy wyższych kwotach kredytu.

Czy kalkulator gotówkowy wyliczy inna koszty?

Jeśli chodzi o kalkulator rat kredytowych, najczęściej oblicza on wyłącznie wysokość miesięcznej raty. Z kolei kalkulator gotówkowy to zupełnie inne narzędzie, które umożliwia konsumentom sprawdzenie wszystkich kosztów. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, ile wynosi obecnie oprocentowanie w poszczególnych bankach przy konkretnej kwocie i wybranym czasie spłaty. Dodatkowo, narzędzie wskazuje nam wysokość RRSO, która jak wiadomo, jest jednym z najistotniejszych elementów, na które warto zwracać uwagę przy wyborze oferty. W kalkulatorze sprawdzimy także, ile wynoszą prowizja banku, całkowity koszt kredytu i kwota do spłaty. Możemy dowolnie zmieniać konfiguracje kwoty i okresu kredytowania, przez co łatwiej dobierzemy odpowiednią opcję, która nie nadszarpnie znacznie naszego budżetu.

Jak działa kalkulator gotówkowy i kalkulator rat?

 1. Wpisujesz kwotę kredytu gotówkowego, którą chcesz pożyczyć;
 2. Ustalasz okres spłaty kredytu, który Cię interesuje;
 3. Opcjonalnie wprowadzasz oprocentowanie;
 4. Otrzymujesz wysokość raty miesięcznej i wszelkie inne koszty, np. oprocentowanie, RRSO;
 5. Sprawdzasz, które oferty na rynku są aktualnie najkorzystniejsze;
 6. Wybierasz taki produkt, który jest maksymalnie dopasowany do Twoich możliwości finansowych;
 7. Dodatkowo dowiadujesz się, czy możesz złożyć wniosek w danym banku przez internet.

Jakie korzyści daje kalkulator rat kredytowych?

Kalkulator rat gotówkowych pozwala w szybki i wygodny sposób dowiedzieć się, ile wynosi rata przy określonej kwocie we wszystkich bankach. Nie musimy spędzać wielu godzin na porównaniu ofert. Korzystając z kalkulatora w zaledwie kilka sekund sprawdzamy, jak wysoką ratę będziemy płacić, pożyczając kredyt w konkretnym banku, a także ile wynoszą inne koszty kredytowania. W ten sposób możemy dobrać najlepszą ofertę, która przyniesie nam maksymalne korzyści.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

07-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook