REKLAMA

Jubileusze diabetyczne świętowane w Brzozowie (ZDJĘCIA)

BRZOZÓW / PODKARPACIE: Jubileusz 40-sto lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz setną rocznicę odkrycia insuliny świętowali członkowie brzozowskiego koła podczas Światowego Dnia Cukrzycy, który odbył się 20 października br.

11_1
Organizacja ta powstała z inicjatywy pacjentów podczas stanu wojennego w 1981 r. Pomimo trudnego czasu i różnych przeciwności losu przetrwała do dnia dzisiejszego i może pochwalić się tak długim stażem. Jest jedną z największych w Polsce. Liczy prawie sześćdziesiąt tysięcy członków zrzeszonych w około 350 oddziałach i kołach na terenie całego kraju.

Cukrzyca należy do najczęstszych i najpoważniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Dzięki insulinie, która została odkryta w 1921 r. sytuacja chorych zmieniła się na lepsze. Lek pozwala nie tylko utrzymać pacjenta przy życiu, ale daje możliwość prowadzenia normalnego życia. Pomimo tego, iż jest to choroba przewlekła to jednak nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń i życiowych celów. Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna połączona z dietą i regularne badania mogą skutecznie zapobiec rozwojowi choroby.

W leczeniu najważniejsza jest profilaktyka oraz wsparcie najbliższych, które brzozowskim członkom stara się zapewnić miejscowe Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Z racji faktu, iż cukrzyca stanowi coraz bardziej poważny problem w społeczeństwie zarząd koła organizuje różne spotkania edukacyjne oraz obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Dla diabetyków są to chwile bardzo cenne, zwłaszcza teraz w dobie pandemii, gdzie kontakt z najbliższymi jest znacznie utrudniony. Tegoroczna uroczystość była okazją do wspólnych rozmów, wspomnień i wzruszeń. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych śp. Stanisław Połdiaka – Prezesa PSD w Brzozowie oraz pozostałych członków koła.

12Podczas okolicznościowego spotkania wykład na temat choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca, wygłosił edukator diabetologiczny Kazimierz Wawszczak – Prezes Zarządu PSD Oddział w Jaśle. Zapoznał zebranych z metodami leczenia, a także omówił częste objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowych wartościach glukozy we krwi. Wyjaśnił w jaki sposób zapobiegać i jak należy właściwie postępować w razie choroby. – Cukrzyca musi być leczona. Samo leczenie polega na zahamowaniu rozchwianej gospodarki cukru i utrzymaniu go w normie. Życie diabetyka polega na samokontroli, która jest jednym z istotnych działań wpływających na cukrzycę. Diabetyk powinien odpowiednio się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia, monitorować glikemię, przestrzegać zaleceń terapeutycznych, aby minimalizować ryzyko zastosowania nieprawidłowego leczenia. Jednym z ważniejszych elementów samokontroli są pomiary glukozy. Pozwalają lepiej zrozumieć zachodzące w organizmie procesy oraz podejmować właściwe decyzje terapeutyczne. Prawidłowa samokontrola umożliwia długie życie z chorobą i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań – podkreślił edukator K. Wawszczak.

Listy gratulacyjne oraz kwiaty z okazji okrągłych jubileuszy na ręce Prezesa brzozowskiego koła  PSD Jana Kica wręczyli: Jerzy F. Adamski – Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy, Andrzej Wrona – Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Adama Śnieżka. W imieniu Posła Piotra Babinetza życzenia złożyła Ewa Miciak. Świętujący odebrali również gratulacje od  Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, które przekazała  Agnieszka Wilk – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. Ciepłe słowa do diabetyków skierowała także Prezes Zarządu Rejonowego PSD w Sanoku Kazimiera Rybczak, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół z Jasła, Jedlicza, Krosna Leska i Sanoka.

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy były też okazją do uhonorowania osób, które wspierają Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Brzozowie. Statuetki w ramach podziękowania za pomoc i wsparcie otrzymali: Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Alicja Zając – Senator RP, Adam Śnieżek – Poseł na Sejm RP, lek. Jerzy Kuczma – Ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie, a także Beata Dziuban – właścicielka Apteki Omega.

13

Ponadto na wniosek członków koła w Brzozowie Zarząd Główny nadał medale 40-lecia PSD, które otrzymali: Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP, Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, Szymon Stapiński – Burmistrz Brzozowa, Magdalena Pilawska – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji oraz Jacek Cetnarowicz – pracownik Starostwa Powiatowego w Brzozowie, a także Alicja Tomoń – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Brzozowie. Brzozowskie Koło PSD wręczyło również kwiaty Dyrektor ZSE w Brzozowie Joannie Wojnickiej w podziękowaniu za dobrą współpracę ze szkołami ponadpodstawowymi.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Brzozowski Dom Kultury. Na scenie umiejętności wokalne zaprezentowały młode wokalistki Oliwia Fiołek i Oliwia Mielcarek – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Brzozowie składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania obchodów Światowego Dnia z Cukrzycą. Wśród nich znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Brzozowie, Urząd Miejski w Brzozowie, Urzędy Gmin w: Dydni, Haczowie, Jasienicy Rosielnej, Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Senator RP Alicja Zając, Posłowie na Sejm RP Adam Śnieżek i Piotr Babinetz, Apteka Omega w Brzozowie oraz Warzywniak Janusza Jantosza.

źródło: Serwis internetowy Gminy Brzozów / Powiat Brzozów

26-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)