REKLAMA

JEZIORO SOLIŃSKIE: Wysuszona zatoka w Wołkowyi (ZDJĘCIA)

SOLINA / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy piękne zdjęcia zatoki w Wołkowyi. O tej porze roku wody jest tam zdecydowanie mniej. W miejscach, gdzie w sezonie jest nawet kilka metrów wody, teraz można przejść suchą stopą.

O niskim stanie wody w Jeziorze Solińskim pisaliśmy ostatnio tutaj: Niski stan wody w Jeziorze Solińskim (ZDJĘCIA). Publikowaliśmy zdjęcia przeprawy promowej w Polańczyku. Wody w zatokach również jest bardzo mało. Widać to między innymi w Wołkowyi.

foto: Piotr Mardosiewicz / materiały nadesłane

Pod koniec lutego 2019 roku w poziom wody Jeziora Solińskiego wynosił 414,36 m n.p.m. i był niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.). Napełnienie wynosiło 374 mln m3, a rezerwa blisko 98 m3. Odpływ średni wynosił 9 m3/s, a dopływ ponad 17 m3/s. Kilka dni temu podawaliśmy, że napełnienie kształtowało się na poziomie 355 mln m3, a rezerwa to 116 mln m3. Średni odpływ – 6,6 m3/s, a średni dopływ 14 m3/s (stan na 5 października 2019). Teraz wody jest jeszcze mniej: 353 mln m3, rezerwa wynosi 119 mln m3, średni odpływ 9 m3/s, a średni dopływ 4,20 m3/s (stan na 18 października).

Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówił nam w lutym Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)

źródło: Red., Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie


18-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)