REKLAMA

Inżynier DevOps – co robi na co dzień i jak nim zostać?

DevOps to dział branży IT, który łączy w sobie obowiązki zarówno sekcji developmentu, jak i operations. Ma na celu współpracę osób tworzących nowe oprogramowania z tymi, które nadzorują ich działanie. Czym dokładnie zajmuje się DevOps Engineer? Ile zarabia i jak zdobyć taką pracę?

Czym zajmuje się inżynier DevOps?

Trudno jednym zdaniem wyjaśnić, co robi inżynier DevOps. Jest to osoba, która w swojej codziennej pracy wykonuje mnóstwo obowiązków z działu development i operations. Oznacza to, że dba zarówno o tworzenie nowych oprogramowań, jak i ich administrację. Odpowiada także za przebieg powstawania np. aplikacji poprzez współpracę z testerami i programistami.

Poza tym wprowadza niezbędne zmiany do oprogramowania czy pilnuje, aby gotowe oprogramowanie prawidłowo funkcjonowało. Inżynier DevOps musi mieć zarówno wysokie umiejętności programistyczne, jak i komunikacyjne. Przyda się też zdolność zarządzania i kontrolowania jakości.

Ile zarabia inżynier DevOps?

Zarobki inżynierów DevOps mogą być bardzo wysokie, szczególnie na stanowiskach seniorskich. Wpływ na wysokość pensji ma m.in. lokalizacja firmy. Portal No Fluff Jobs, na którym można znaleźć oferty pracy na tym stanowisku, podaje, że więcej zarabiają osoby, które wykonują swoją pracę zdalnie. Najwyższe wypłaty czekają na osoby zatrudnione na podstawie kontraktu B2B. Jednak zarobki inżynierów z umowami o pracę są niewiele niższe.

Junior DevOps Engineer może zarobić 6 700-14 000 zł. Mid może liczyć na wypłatę 14 000-25 200 zł. Seniorzy zarabiają nawet 16 000-29 770 zł. Są to średnie zakresy wynagrodzeń, więc w zależności od oferty mogą być one zarówno wyższe, jak i niższe. Powstały one na podstawie badań przeprowadzonych w sierpniu 2022 roku. Trzeba pamiętać o tym, że rynek nieustannie ewoluuje, a branża IT bardzo szybko się rozwija, więc po pewnym czasie pensje mogą się różnić.

Jak zostać inżynierem DevOps?

Zdobycie posady inżyniera DevOps nie jest proste. Pracodawcy stawiają bardzo wysokie wymagania, ponieważ osoba na tym stanowisku musi znać się na wielu obszarach IT. Nie da się zostać DevOpsem bez doświadczenia czy znajomości języków programowania. Nawet po pracy na innych stanowiskach w branży warto zrobić kurs przygotowujący do trybu pracy DevOps inżyniera. To stanowisko różni się od wszystkich innych tym, że zadania i obowiązki dotyczą wielu odrębnych obszarów.

Najłatwiej jest przebranżowić się osobom, które mają doświadczenie albo w dziale developmentu, albo operations. Posada DevOpsa może być dla nich naturalnym zwiększeniem zakresu obowiązków i przejściem na wyższy etap rozwoju zawodowego. Warto przejrzeć sobie różne oferty pracy na stanowisku DevOps inżyniera i porównać wymagania oraz zakresy obowiązków u różnych pracodawców.

To bardzo pomocne w określeniu tego, czego jeszcze trzeba się nauczyć, żeby aplikować na dane stanowisko. Poza tym zapoznanie się z opisami ofert może pomóc kandydatowi podjąć decyzję, czy aby na pewno sugerowane obowiązki to coś, co chce robić w pracy.

Inżynier DevOps – zalety i wady stanowiska

Przed podjęciem decyzji o zostaniu DevOpsem należy zdać sobie sprawę, że nie jest to praca dla wszystkich. Odnajdą się w niej osoby z dużą podzielnością uwagi, które potrafią robić kilka rzeczy jednocześnie i szybko przerzucać swoje skupienie na różnorodne obszary działań. Do zalet tego stanowiska należą zdecydowanie wysokie zarobki i możliwość pracowania z każdego miejsca na świecie. Praca zdalna w przypadku tego stanowiska sprawdza się bardzo dobrze.

Praca w dziale DevOps to z pewnością brak nudy i schematyczności. Cały czas robi się coś innego, więc trudno tutaj o poczucie rutyny czy wypalenie zawodowe. Wadą stanowiska, szczególnie dla juniorów, mogą być bardzo wysokie wymagania i trudność w znalezieniu pierwszego zatrudnienia. Niektórzy też nie czują się dobrze z multitaskingiem i tak dużą odpowiedzialnością. Mimo wszystko osoby pracujące jako inżynierowie DevOps zwykle polecają spróbowania swoich sił na tym wymagającym i niełatwym stanowisku.

Man using digital tablet psd mockup smart technology

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

12-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook