REKLAMA

Inwestycja za 80 mln złotych. 40 firm, 4 tysiące miejsc pracy! (VIDEO, ZDJĘCIA)

Inwestycja za 80 mln złotych. 40 firm, 4 tysiące miejsc pracy! (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Park Naukowo Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”, czyli gospodarcze serce Podkarpacia. To jedna ze sztandarowych inwestycji powiatu rzeszowskiego ostatnich lat.

Ponad 80 ha powierzchni uzbrojonej za blisko 80 mln złotych, jest dziś miejscem funkcjonowania prawie 40 polskich i zagranicznych firm, które zainwestowały 2 mld złotych i utworzyły 4 tysiące nowych miejsc pracy. To spektakularne przedsięwzięcie istotne dla całego regionu, ale również dla samych inwestorów, dla których park stał się kluczowym ośrodkiem działań, gwarancją prestiżu oraz dalszego rozwoju.

357632521_961968671592088_1720651857635195991_n


grafika poglądowa, foto: Powiat Rzeszowski

Warunkiem znalezienia się w parku była innowacyjność. Dlatego też trafiały tu firmy wdrażające nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania pozwalające na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Są wśród nich polskie i zagraniczne marki, które wyznaczają najwyższe standardy jakości, posiadają innowacyjne w skali światowej maszyny, wynalazki chronione patentami, w tym także międzynarodowymi.

Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko” to nie tylko innowacje, ale także wielka inwestycja w kapitał ludzki. Kompleksowo uzbrojone tereny inwestycyjne dały ogromny gospodarczy impuls całemu regionowi, a także stworzyły dobry klimat do społeczno-gospodarczego rozwoju na kolejne lata i dekady.

Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”

Wyznacznikiem pracy samorządu powiatu rzeszowskiego jest inwestowanie w różnych dziedzinach wpływających na poziom życia mieszkańców, czyli w infrastrukturę drogową, ochronę zdrowia, edukację oraz pomoc społeczną. Inwestycje te są kluczowe, bo to one niejednokrotnie tworzą czy też sprzyjają powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawiają infrastrukturę konieczną do codziennego funkcjonowania osób mieszkających w powiecie.

Jednym ze sztandarowych przedsięwzięć powiatu rzeszowskiego, które w istotny sposób wpłynęło na ożywienie gospodarcze oraz społeczne regionu było utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”. Inicjatywa utworzenia terenów inwestycyjnych w powiecie rzeszowskim zrodziła się 11 lat temu. Została podyktowana chęcią ściągnięcia inwestorów do powiatu, wsparcia przedsiębiorczości oraz utworzenia nowych, bardzo potrzebnych miejsc pracy. W wyniku podjętych działań, powiat rzeszowski uzbroił kompleksowo teren o łącznej powierzchni 83,42 ha. Wyjątkowość tej inwestycji polegała na tym, iż była ona realizowana przez powiat na terenach będących jego własnością. Pod tym względem była to jedyna taka inwestycja w kraju. Realizacja tego kilkuletniego projektu zamknęła się w kwocie 78 mln zł. Dofinansowanie wynoszące 53 mln zł pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Osi Priorytetowej I – Nowoczesna Gospodarka, Działania I.3 – Wspieranie Innowacji. Ze środków powiatowych pochodziło 21,4 mln zł. Zakres uzbrojenia parku był bardzo szeroki – powstała sieć dróg, chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizacja deszczowa, sanitarna, sieć wodociągowa i energetyczna. Park został uzbrojony także w ciepło systemowe, monitoring oraz sieć odgromową. W ramach drugiego etapu budowy parku wykonana została farma ogniw fotowoltaicznych na obszarze 0,95 ha o łącznej mocy 0,58 MW. Teren ten był zatem w całości przygotowany pod natychmiastowe rozpoczęcie budowy.

W ten sposób, za sprawą samorządu powiatowego powstała jedna z największych i najprężniej rozwijających się stref gospodarczych regionu. Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”, tak jak zakładano, stał się gospodarczym sercem regionu. Nadano mu imię świętej pamięci Grażyny Gęsickiej – wywodzącej się z naszego regionu Posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona na okolicznościowym obelisku, który znajduje się na terenie parku.

Budowa Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” okazała się strzałem w dziesiątkę. Miejsce to od samego początku cieszyło się dużym zainteresowaniem inwestorów, ściągała tu biznesowa ekstraklasa. W efekcie tego zostały znacznie przekroczone zakładane plany i wskaźniki projektowe. Aktualnie w parku, na różnym etapie funkcjonowania, znajduje się 40 firm, które zainwestowały ok. 2 mld zł i utworzyły 4 tysiące nowych miejsc w pracy. Dla tych podmiotów park stał się kluczowym ośrodkiem działań, gwarancją prestiżu oraz dalszego rozwoju. Doskonała lokalizacja, bliskość autostrady A4 i drogi ekspresowej S-19, jak też dróg wyjazdowych oraz lotniska w Jasionce to dla tych firm znaczące udogodnienie.

Warunkiem znalezienia się w parku była innowacyjność. Dlatego też trafiały tu firmy wdrażające nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania pozwalające na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Są wśród nich polskie i zagraniczne marki, które wyznaczają najwyższe standardy jakości, posiadają innowacyjne w skali światowej maszyny, wynalazki chronione patentami, w tym także międzynarodowymi. W miejscu tym rozwijają swoje laboratoria, gdzie prowadzą prace badawczo-rozwojowe, jak też działy kontroli jakości, uruchamiają nowe linie produkcyjne. To firmy, które stawiają na dalszy rozwój oraz inwestowanie w nowatorskie metody produkcji, dlatego nierzadko wyznaczają nowe kierunki w rozwoju swej branży. W Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko” ulokowały swoje centra produkcyjne, serwisowe oraz dystrybucyjne. Park stworzył także doskonałe warunki do rozwoju sektora nieruchomości przemysłowej.

Znajdziemy tu przedstawicieli innowacyjnych działalności oraz inteligentnych specjalizacji, producentów i dystrybutorów z branży lotniczej, e-mobilności, automatyki przemysłowej, budowlanej, handlowej, odzieżowej, kosmetycznej, medycznej i metalowej. Dla przykładu jest tu firma Efekt Plus będąca liderem w dziedzinie folii wytwarzanej na specjalnie zaprojektowanej linii technologicznej – to największy producent folii stretch w Europie. Phoenix Contact E-mobility wytwarza ultra nowoczesne systemy ładowania pojazdów elektrycznych dla światowych odbiorców i operatorów infrastruktury elektromobilności. Talkin Things Sp. z o.o. produkuje ekologiczne tagi RFID, firma I-BS.pl jest producentem oprogramowania oraz wiodącym dostawcą systemów IT. TW Metals, będący częścią międzynarodowego koncernu, jest dostawcą produktów lotniczych dla wielu czołowych przewoźników na świecie. Przedstawicielem przemysłu lotniczego jest chociażby Creuzet Polska – firma zajmuje się produkcją części dla przemysłu lotniczego, w tym obróbką i wykańczaniem łopatek kompresorów do silników lotniczych. Firma UNIMET jest jedną z wiodących firm handlowych z branży narzędziowo-metalowej – w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko” stworzyła innowacyjne centrum dystrybucyjne. VISSAVI to nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się firma odzieżowa zajmująca się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży damskiej. Park stał się także docelowym miejscem dla DB Schenker -globalnego operatora logistycznego. Firma MasterProfi – przedsiębiorstwo z branży elektromaszynowej AGD – utworzyła w strefie nowoczesne centrum badawczo – rozwojowe. Własny ośrodek badań posiada również Netrix S.A. – prowadzone są w nim prace badawcze na potrzeby centrum innowacyjnych technologii tomograficznych oraz inteligentnych systemów rozproszonych.

Pierwszym inwestorem w strefie była firma OKOFFICE Rączy Spółka Jawna – przedsiębiorstwo z branży papierniczej, które w parku wybudowało nowoczesną halę produkcyjno – magazynową zwiększając tym samym swój udział w rynkach krajowych i zagranicznych. Jednym z ostatnich zaś – lider branży kolejowej, firma Knorr-Bremse, która zainwestowała w nowoczesny obiekt produkcyjno-usługowy.

Takich innowacyjnych firm w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko” jest wiele. Są one potwierdzeniem tego, że dzięki kompleksowo uzbrojonym terenom inwestycyjnym, położonym w centralnej części Podkarpacia, powiat rzeszowski stworzył dobry klimat do społeczno-gospodarczego rozwoju i sam stał się jego inicjatorem.

opis: Powiat Rzeszowski, nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jednogłośne absolutorium dla starosty Józefa Jodłowskiego i zarządu powiatu! (VIDEO, ZDJĘCIA)


grafika poglądowa, foto: Powiat Rzeszowski


30-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)