REKLAMA

INTERWENCJA: Potrzebny remont drogi w Lisznej. „Jest w opłakanym stanie” (ZDJĘCIA)

SANOK / LISZNA / PODKARPACIE. Mieszkańcy Lisznej powoli tracą cierpliwość. Przypominają władzom samorządowym o konieczności wykonania remontu na drodze łączącej ich miejscowość z Sanokiem. – Odcinek ten jest całkowicie zdegradowany i znajduje się w tragicznym stanie technicznym – czytamy w petycji. Na dowód mieszkańcy załączają zdjęcia jezdni. Starosta informuje: – Dokumentacja projektowa tego zadania jest na ukończeniu.

W petycji skierowanej do starosty sanockiego Stanisława Chęcia, rada sołecka i sołtys Lisznej piszą o konieczności wykonania remontu drogi powiatowej nr 2222 R Liszna – Sanok w kilometrze 1+400 – 2+890 wraz z wymianą nawierzchni i odwodnieniem.

Ten odcinek drogi jest całkowicie zdegradowany i znajduje się w tragicznym stanie technicznym, co grozi nawet przerwą w komunikacji kołowej […] Zarówno my jak i zarządca drogi powinniśmy się wstydzić, że przedmiotowy odcinek jest w opłakanym stanie i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia dla jej uczestników – czytamy w petycji.

foto: nadesłane

W petycji mieszkańców pojawia się również kwestia ewentualnego wsparcia zadania przez Gminę Wiejską Sanok.

Wyprzedzając Państwa odpowiedź, pomimo szczerych chęci, Wójta Gminy Sanok nie stać na pokrycie chociażby części kosztów związanych z remontem drogi powiatowej z budżetu gminy – czytamy.

Petycja podpisana przez mieszkańców Lisznej była przedmiotem dyskusji radnych Rady Powiatu Sanockiego, członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji (8 radnych) podczas posiedzenia w dniu 14 maja.

Sebastian Niżnik. Archiwum prywatne

Radni jednogłośnie uznali petycję za zasadną i taką rekomendację przedstawią radzie powiatu. Ponadto, komisja zwróciła się z wnioskiem do starosty oraz zarządu powiatu o przedstawienie kryteriów, jakimi kieruje się przy wyborze powiatowych dróg do remontu, modernizacji oraz przebudowy, na jakim stopniu zaawansowania jest projektowana od kilku lat dokumentacja na drogę do Lisznej – relacjonuje Sebastian Niżnik, radny Rady Powiatu Sanockiego.

Starostwo informuje, że kończą się prace związane z przygotowaniem projektu.

Stanisław Chęć. Archiwum prywatne

Przygotowywanie dokumentacji projektowej pod remont tej drogi jest w fazie końcowej. Takich projektów przygotowujemy kilka, aby w lipcu zgłosić trzy nasze propozycje do kolejnego naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. O tym, które zadania znajdą się w tej trójce zadecydują radni – wyjaśnia Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Dla wyjaśnienia warto podać, że po zmianach, samorządy mogą zgłaszać maksymalnie trzy zadania do dofinansowania w ramach środków centralnych. We wtorek zbiera się Komisja Infrastruktury Rady Powiatu Sanockiego. Tam mogą zapaść kluczowe decyzje w sprawie poszczególnych zadań.

Remont drogi Liszna – Sanok może pochłonąć, w zależności od wybranego wariantu, około 3 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nadziejami mieszkańców podpisanych pod petycją, remont mógłby ruszyć jeszcze w 2020 roku, a zakończyć się w 2021.

Na przestrzeni ostatnich lat starostwo w Sanoku zrealizowało bądź realizuje szereg zadań, które oparte są o dofinansowanie z Fundusz Dróg Samorządowych. Aktualnie kończone są trzy inwestycje: Sanok – Bukowsko, Tarnawa -Kalnica, most w Tyrawie Solnej. Niedawno otrzymano pozytywną opinię w sprawie dotacji na remont drogi Czerteż – Strachocina, drugi etap modernizacji nawierzchni w Besku oraz remont ul. 800-lecia w Sanoku.

Do sprawy wrócimy.

PETYCJA

źródło: Red., materiały nadesłane


15-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)