REKLAMA

Ile średnio kosztuje OC na Podkarpaciu?

Wysokość składki ubezpieczeniowej na OC zależy od wielu czynników, jednak do najważniejszych zalicza się miejsce zamieszkania. To, w jakim województwie i miejscowości na co dzień porusza się auto, w dużym stopniu decyduje o stawce obowiązkowego ubezpieczenia. W takim razie ile średnio kosztuje OC na Podkarpaciu?

Dlaczego miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Nie każdy zdaje sobie sprawę ze związku pomiędzy wysokością składki ubezpieczeniowej a miejscem zamieszkania, dlatego na wstępie warto wyjaśnić tę zależność. Bywa bowiem tak, że ten sam kierowca, który w jednym województwie płaci za polisę np. 1000 zł, po przeprowadzce do innego regionu za to samo OC dla identycznego auta będzie musiał wyłożyć 1300 zł. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyną różnic w cenie OC w zależności od miejsca zamieszkania jest poziom ryzyka ubezpieczeniowego, który różni się w poszczególnych miejscowościach i województwach. Mianowicie tam, gdzie wypłaca się dużo odszkodowań z tytułu zdarzeń drogowych, obowiązują najwyższe składki ubezpieczeniowe. Nietrudno wobec tego się domyślić, że tańsze OC obowiązuje w regionach i miejscowościach słabo zaludnionych i o niskiej liczbie aut niż na obszarach gęsto zaludnionych, na których panuje dużych ruch. Jak w takim razie prezentują się średnie ceny obowiązkowej polisy na Podkarpaciu?

Średnie ceny OC na Podkarpaciu

Jak się okazuje, kierowcy z Podkarpacia mają powody do zadowolenia, jeśli chodzi o przeciętne ceny obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Przeglądając rankingi, w których analizuje się średnie składki na OC w poszczególnych województwach w Polsce, zawsze Podkarpacie wypada najlepiej, tzn. w tym regionie obowiązują najniższe ceny. W 2019 wynosiły one średnio 565 zł, jednak nie każdy musi wierzyć statystykom. Aby samemu się przekonać, jak tanie jest OC na Podkarpaciu, wystarczy sprawdzić ceny, posługując się kalkulatorem ubezpieczeniowym dostępnym na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Kwota 565 zł sama w sobie niewiele mówi o tym, czy OC jest drogie, czy tanie – dopiero porównanie jej ze składkami obowiązującymi w innych województwach pozwala na wysnucie takiego wniosku. Przykładowo, na Pomorzu przeciętna cena obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w 2019 r. wynosiła 788 zł, czyli aż o 40% więcej. Z kolei w województwie Mazowieckiem ceny osiągnęły poziom 755 zł, a w śląskim 739 zł.

Nigdzie indziej nie jest tak tanio jak na Podkarpaciu, co nie znaczy, że w innych województwach płaci się znacznie więcej. Na Podlasiu i w Świętokrzyskiem w 2019 r. obowiązywały dość podobne stawki, odpowiednio 596 zł i 604 zł. Fakt, że najtańsze OC jest dostępne w najmniej zaludnionych i najbiedniejszych województwach, w których liczba dużych ośrodków miejskich jest znacznie ograniczona, potwierdza, że tam, gdzie panuje mniejszy ruch samochodowy, można liczyć na najkorzystniejsze ceny OC.

Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie wymienione stawki mają charakter uśredniony, a więc nie dotyczą żadnego konkretnego kierowcy. Nie należy się więc nimi sugerować, ponieważ składka ubezpieczeniowa jest zawsze oblicza w sposób indywidualny dla każdego klienta z osobna. Możliwa jest zatem sytuacja, że młody kierowca z Podkarpacia, który uzyskał prawo jazdy kilka miesiącu temu i jest właścicielem sportowego BMW, zapłaci za OC nawet kilkukrotnie więcej niż 50-letni przedsiębiorca z Warszawy, który od 20 lat wykupuje ubezpieczenie i porusza się oszczędnym samochodem. Wszystkie kluczowe informacje na temat obowiązkowej polisy można znaleźć pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/.

 

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

06-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Inline
Inline